Billeder

 
Vis alle 20 billeder

Familievenligt på stranden med All Inclusive

Riu Oliva Beach Resort ligger i den 30 kvadratkilometer store nationalpark udenfor Corralejo. Her bor du direkte ved sandsklitterne og den bredeste sandstrand på Fuerteventura. Og her har du adgang til fire restauranter, to pools og All Inclusive.

Grundpris: Værelse efter valgt type, All Inclusive.
Klimakompenseret rejse

Klimakompenseret rejse

Fra 1. maj 2019 klimakompenserer vi dit ophold på dette hotel, uden ekstra omkostning. Flyver du med TUI Fly eller TUI Airways, indgår klimakompensationen i flyrejsen.
Læs mere om vores klimakompensation

Hotelfakta

  • Adresse & telefon

    Adresse Av Grandes Playas, s/n 35660 Corralejo, Las Palmas, Spain.
    Telefon +34 928 535 334
  • Vigtig information

    Værelserne i sidebygningen (Olivia Village Building) har klinkegulv og loftvifte.

    Hotellet hed tidligere ClubHotel Riu Oliva Beach.

    På grund af understrømme og bølger er der ofte badeforbud i havet om vinteren, dette markeres med et rødt flag på stranden.

    Strandormåde med lokal trafik.

    Reception åben hele døgnet Ja
    Officiel kategori ***
    Bygget 1979
    Antal værelser 814
    Elektricitet 220
    Område Strand
    Trafik Lokal trafik
  • Internet

    Gratis WiFi i receptionen.
    Internethjørne mod betaling.

    WiFi Ja
  • Senge

    Enkeltseng 100x190 cm
    Enkeltseng Ja
  • Mad og drikke

    Buffetrestauranter 4
    Restaurant Ja
    Bar Ja
    Barer 3
    Poolbar Ja
    Snackbar Ja
    Morgenmad Buffet, Engelsk
    Frokost Buffet
    Middag Buffet
    All Inclusive Ja
    Middagspåklædning Ja
    Minimarked på hotellet Ja
  • Afstande

    Busholdeplads 200 m
    Shopping 4 km
    Centrum 4 km
    Hæveautomat 4 km
  • Stranden

    På grund af understrøm og bølger er der ofte badeforbud i havet om vinteren, dette markeres med et rødt flag på stranden.

    Strand/badning 50 m
    Type af strand Sandstrand
  • Pools

    Udendørspool Ja
    Børnepool Ja
    Separat børnepool Ja
    Pool Ja
    Ferskvandspool Ja
    Poolhåndklæder Ja
    Gratis poolhåndklæder Ja
    Temperatur opvarmet pool 24 C
    Jacuzzi Ja
  • Afslapning

    Jacuzzien har en aldersgrænse på 16 år.

    Spa Nej
    Massage Ja
    Frisør Ja
  • Sport

    Gratis adgang til gym, åbent kl. 8.00–22.00.

    RiuFit med vandgymnastik, stretching og fitnesslektioner. Multi Court, beachvolley.

    Fitness Ja
    Tennis Ja
    Multicourt Ja
    Beachvolley Ja
  • Børn og unge

    Tremmeseng Ja
    Tremmeseng 0
    Børnestol i restauranterne Ja
  • Tilgængelighed

    Bygninger 2
    Antal etager i den laveste bygning 2
    Antal etager i højste bygning 7
    Elevator Ja
    Elevatordør (bredde) 78 cm
    Rampe til reception Ja
    Soveværelsesdør (bredde) 80 cm
  • Flyvetid

    Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 5 timer 20 min. ved direkte fly fra København.

  • Transfertid

    Beregnet transfertid ca. 45 minutter.
    Bestil bustransfer eller privat transfer med taxi eller minibus
    Når du foretager en bestilling ser du, hvilke alternativer der er mulige. Her kan du læse mere om transfer.

  • Vores service

    Gælder 2019-10-01 til 2020-05-01

    Spørg guiderne via app'en, hjemmeside, sms eller telefon

    Vores guider kommer du nemmest i kontakt med via servicen "Spørg guiderne", som du finder både i TUI-appen og under Min side på TUI.dk. Du kan også kontakte guiderne via sms eller telefon. De er tilgængelige døgnet rundt alle ugens dage. Opstår der noget som ikke kan løses over telefonen, kommer en af vores nordiske guider til dit hotel.

    Vores guider

    • Svarer i løbet af ferien på spørgsmål du har stillet via TUI-appen, Min side eller sms døgnet rundt, oftest indenfor 30 minutter. Døgnet rundt kan du også kontake guierne på telefon, nummeret modetager du ved ankomsten.
    • De to sidste uger inden afrejse, svarer vi indenfor et døgn på spørgsmål via TUI-appen og Min side.

RIU

Med sans for hver detalje

RIU-konceptet gælder:

01-10-2019

til

01-05-2020

Det der har gjort RIU-hotellerne så populære, er deres sans for hver eneste detalje. Som for eksempel design, poolområder, god beliggenhed, mad, der er tilberedt med kærlighed, og omsorgsfuld service. RIU er en del af TUI-familien og de fleste af hotellerne kan du kun booke hos os.

Altid på RIU

  • Sans for hver en detalje. Alt fra udsmykning til rengøring sker med samme omsorg for din oplevelse.
  • Mad og drikke i topklasse. Sunde råvarer, nuancerede smagsoplevelser og en smuk præsentation er devisen i køkkenet.
  • Mange stamgæster. At så mange vender tilbage år efter år siger det meste om RIU-stemningen.
  • Service udover det sædvanlige. Ofte står hotelchefen selv og byder velkommen til middag.
  • Lang erfaring. Familien Riu åbnede sit første hotel i 1953. I dag er de verdens førende, men har bevaret den familiære stemning.
  • God beliggenhed. Når nye hoteller skal åbnes er RIU kræsne og vælger kun beliggenhed nær strand eller centrum, selv om det koster mere.
  • All Inclusive

    Måltider og drikkevarer

    Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (husets vin, øl, sodavand eller vand).

    Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering til kl. 02.00 (anviste barer/tider).

    Morgenbuffet kl. 8.00-10.30.
    Frokostbuffet kl. 13.00-15.00
    MIddagsbuffet kl. 18.00-22.00

    Snacks, kager og kaffe i poolbaren kl. 15.30-17.00.

    Lobos Bar kl. 10.00-18.00.
    Las Dunas Bar kl. 18.00-02.00.

    Middage i à la carte-restauranterne krøver bordbestilling. To seatinger kl. 18.30 og 20.30.
    El Canario, kanarisk à la carte-restaurant (fredag-søndag)
    Madarin, asiatisk à la carte-restaurant (mandag-tirsdag)

    Øvrigt

    Middagspåklædning herrer: Lange bukser.

    Tider for restauranter og barer oplyses ved ankomst til hotellet. Visse aktiviteter indgår i begrænsede perioder.

    Ændringer i indholdet kan forekomme i løbet af sæsonen.

  • RIU Fun4All

    Ekstra tempofyldte hoteller
    RIU-hoteller i kategorien Fun4All har ekstra meget at byde på i form af poolgymnastik, træningslektioner, kunstatelier, internationale børneklubber og aftenunderholdning.

    – Hoteller skabt til familier og par, der ønsker et stort udvalg af aktiviteter
    – Gratis træningslektioner med RiuFit
    – Aftenunderholdning med shows og livemusik
    – I RiuLand er der internationale børneklubber for aldrene 4-7 respektive 8-12 år, med engelsktalende ledere

Værelser

Dobbeltværelse

For 2-3 personer

  • Dobbeltværelse

    23-30 m2
  • Enkeltværelse

    16 m2
  • Familieværelse

    50 m2
  • Gratis deponeringsboks

    Ja
  • Gratis aircondition

    Ja
  • Aircondition i perioden:

    5/5-31/10
  • Loftvifte

    Ja
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    7 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja

Balkon eller terrasse, Delvis havudsigt, Hovedbygning

Badekar, Plads til tremmeseng
  • for 2 personer.

Olivia Village Building, Balkon eller terrasse

Badekar, Sovesofa i værelset
  • for 2-3 personer med 1 ekstra seng.

Familieværelse

For 2-4 personer

  • Dobbeltværelse

    23-30 m2
  • Enkeltværelse

    16 m2
  • Familieværelse

    50 m2
  • Gratis deponeringsboks

    Ja
  • Gratis aircondition

    Ja
  • Aircondition i perioden:

    5/5-31/10
  • Loftvifte

    Ja
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    7 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja

Olivia Village Building, Balkon eller terrasse

Badekar, Et soveværelse, Plads til tremmeseng, To sovesofaer i opholdsrum/opholdsrumsdel
  • for 2-4 personer med 2 ekstrasenge.

Enkeltværelse

For 1 person

  • Dobbeltværelse

    23-30 m2
  • Enkeltværelse

    16 m2
  • Familieværelse

    50 m2
  • Gratis deponeringsboks

    Ja
  • Gratis aircondition

    Ja
  • Aircondition i perioden:

    5/5-31/10
  • Loftvifte

    Ja
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    7 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja

Balkon eller terrasse, Delvis havudsigt, Enkeltværelse, Hovedbygning

Bruser, Enkeltseng, Plads til tremmeseng
  • for 1 personer.

Udflugter Corralejo

Det er gennem udflugterne at du kommer tæt på Corralejo. Det kan dreje sig om eventyr i naturen. Eller seværdigheder og spændende indtryk af landets kultur. Men også bådudflugter, shoppingture og festaftener med det lokale køkkens specialiteter. Uanset hvilke udflugter du vælger, vil du få rejseminder, der holder længere end din solbrændte kulør.

Er der lang tid til du skal rejse, kan de ske, at mængden af udflugter stadig vokser – du finder mest at vælge mellem i de sidste måneder inden afrejsen. Velkommen til at udvide dine horisonter!

Find udflugter

Kundebedømmelser