Louis Phaethon Beach Hotel

Om hotellet

Vandland og All Inclusive indgår

Louis Phaethon Beach er et familievenligt hotel med god beliggenhed direkte ved stranden i udkanten af Pafos. Inde på det store hotelområde tilbydes der en række familieaktiviteter. All Inclusive med et stort udvalg af snacks, og buffeter med forskellige temaer.

Det er også let at tage lokalbussen til Pafos havn, eller til øvre Pafos med butiksgader, lokale restauranter og cafeer. Der er desuden cirka 300 meter til den lille strand.

Fire poolområder og et lille vandland

Der er to pools, og den ene har flere sjove vandrutsjebaner. De små har en pool med en springvand i form af en fluesvamp, og en grøn frø, der står ved kanten og sprøjter vand. To af poolområderne er til de mindste børn. Her er store legearealer, international børneklub og to legepladser.

Restauranter, barer og klub

Der er to restauranter, flere barer, butikker og en natklub.

  • Antal værelser : 422

Kort om hotellet

Til strand/badning
50 m - 500 m
Udendørspool/Børnepool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
3.5 km/900 m
Restaurant/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca. 2 timer

Gennemsnitsvejr i Pafos

Miljö-/hållbarhetscertifierat

Det her er et af vores miljø-/bæredygtighedscertificerede hoteller. Når du bestiller det er du med til at bidrage til TUI Care Travel og mere bæredygtige rejser.

Læs mere om TUI Care Travel og vores certificerede hoteller

Adresse & telefon

Adresse
Aphrodite Avenue, 8200 Geroskipou, Paphos, Cyprus.
Telefon
+357 -26 96 46 00

Vigtig information

Deponeringsboks i værelset ca. 180,-/uge.

Gratis udlån af poolhåndklæder, skifte af håndklæder er muligt hver tredje dag i health club.

Afstanden til strand er til en sandstrand, nedenfor hotellet er der klippe-/stenstrand.

Fælles vaskeri med vaskemaskine ca. 35,-/vask, tørretumbler ca. 25,-/gang.

I det lille vandland er der ialt tre vandrutsjebaner. Minimumshøjde for at benytte dem er 120 cm. Den er kun åben maj–oktober (præliminært).

Middagspåklædning herrer: lange bukser. I juli–august er lange og pæne shorts tilladt.

Hotelområde med lokal trafik.

Gratis WiFi i lobbyen. WiFi på værelset, ca. 125,-/uge. Internethjørne i lobbyen, ca. 45,-/time, 90,-/3 timer.

Reception åben hele døgnet
Ja
Officiel kategori
3
Bygget
1993
Sidst renoveret
2010-11
Antal værelser
422
Elektricitet
240
Adapter er nødvendig
Ja
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Visa
Ja
Område
Hotelområde
Parkering
Ja
WiFi
Ja
Støjniveau
Begrænset støj
Trafik
Lokal trafik

Værelser

WiFi
Ja
Dobbeltværelse
19 m2
Deponeringsboks mod betaling
Ja
Gratis aircondition
Ja
Aircondition i perioden:
1/5-31/10
Centralvarme
Ja
Køleskab
Ja
Rengøring
7 dage/uge
Hårtørrer
Ja
Elkedel
Ja
TV
Ja
Telefon
Ja
Bruser/toilet
Ja
Badekar/bruser og toilet
Ja

Senge

Grand lit
160x190 cm
Enkeltseng
90x190 cm
Sovesofa
80x190 cm
Grand lit
Ja
Enkeltseng
Ja

Mad og drikke

Måltider og drikkevarer

Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (lokal vin, øl, sodavand eller mineralvand).

Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering til kl. 10.00-24.00 (anviste barer/tider).

Morgenmad, frokost og middag serveres i buffetrestauranten Esperides.

Morgenmad 7.00-10.00 Frokost 12.30-14.30 Middag 18.00-21.00.

Børnebuffet med bl.a. is 18.00-21.00.

Picnicfrokost kan bestilles i receptionen senest kl. 18 dagen før.

Varme og kolde småretter samt portionsis 10.00-17.30. Eftermiddagskaffe 16.30-17.30. Kolde sandwich kl. 22.00-24.00.

Sport og underholdning

Bueskydning, dart, shuffleboard, boccia, aerobic, vandpolo, vandbasket og lege. Børnebio og aktiviteter for de unge i sommerferien. Minidisco, bingo, aftenshows og diskotek om aftenen.

Øvrigt

Visse aktiviteter indgår med begrænsede tider.

Ændringer i indholdet kan forekomme i løbet af sæsonen.

Louis Phaethon Beach Hotel er kendt for sin All Inclusive med buffetmiddage, der har forskellige temaer, en speciel børnebuffet og et stort udvalg af snacks og lette anretninger i løbet af dagen.

Buffetrestauranter
3
Restaurant
Ja
Bar
Ja
Barer
3
Poolbar
Ja
Snackbar
Ja
Morgenmad
Buffet
Frokost
Buffet
Middag
Buffet
All Inclusive
Ja
Middagspåklædning
Ja

Afstande

Transferbus
20 m
Hjælp med bagagen
Ja
Busholdeplads
50 m
Shopping
900 m
Minimarked
900 m
Centrum
3.5 km
Hæveautomat
2 km

Stranden

Strand/badning (mindste afstand)
50 m
Strand/badning (max)
500 m
Type af strand
Klippestrand, Rullestensstrand, Sandstrand

Pools

Udendørspool
Ja
Indendørs pool
Ja
Børnepool
Ja
Separat børnepool
Ja
Dybde på børnepool
40 cm
Pool
Ja
Ferskvandspool
Ja
Størrelse
548 m2
Poolhåndklæder
Ja
Vandland
Ja
Opvarmet udendørspool
Nej
Jacuzzi
Ja
Højderestriktioner til vandrutsjebanerne
120 cm
Vandrutsjebaner
3
Vandrutsjebaner til børn
2
Livredder
yes
Multibaner
1
Feature slides
1
Tube-slides
1

Afslapning

Spa
Ja
Massage
Ja
Frisør
Ja
Sauna
Ja

Underholdning

Natklub
Ja

Sport

Fitness
Ja
Tennis
Ja
Bordtennis
Ja

Børn og unge

International børneklub
Ja
Tremmeseng
Ja
Børnestol i restauranterne
Ja
Legeplads
Ja
Legeplads udendørs
Ja

Tilgængelighed

Bygninger
1
Antal etager i den laveste bygning
4
Elevator
Ja
Elevatordør (bredde)
79 cm
Velegnet for kørestolsbrugere
Ja
Handicapvenlige værelser/lejligheder
0
Rampe til reception
Ja
Værelsesdør (bredde)
86 cm
Badeværelsesdør (bredde)
74 cm
Rampe til poolområde
Ja

Vores service: TUI-guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt

  • Gælder 2025-04-01 til 2025-11-01

Mød TUI-guiderne på hotellet

Vores internationale guideteam er på hotellet mindst et par gange om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.

Service via TUI-appen døgnet rundt

TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 4 timer 5 min ved direkte fly fra København.

Transfertid

Beregnet transfertid cirka 2 timer fra lufthavnen Larnaca International Airport (LCA). Du ser transferalternativer, når du bestiller din rejse. Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når bestillingen er klar. Her kan du læse mere om transfer.

Afstande

Transferbus
20 m
Hjælp med bagagen
Ja
Busholdeplads
50 m
Shopping
900 m
Minimarked
900 m
Centrum
3.5 km
Hæveautomat
2 km

Stranden

Strand/badning (mindste afstand)
50 m
Strand/badning (max)
500 m
Type af strand
Klippestrand, Rullestensstrand, Sandstrand

Kundeanmeldelser

TUI Kundeanmeldelser

8.3 af 10

180 Kundevurdering
  • Rengøring
    8.7 af 10
  • Maden
    8.8 af 10
  • Pool og poolområde
    8.8 af 10
  • Hotelservice
    9.1 af 10
  • Værelserne
    7.6 af 10

Opdateret: 12.11.2024

Rigtig godt og børnevenligt resort

  • 9 af 10
Super godt og børnevenligt resort. Masser af plads, god og varieret buffet, pools og masser af aktiviteter til børnene, rigtig god service blandt hele personalet - rengøring, tjenere, guides/børneklub.
Eneste minusser var, at værelserne er lidt små og at tranfer til lufthavnen på 2 timer kunne være undgået, da der ligger en anden lufthavn i nærheden?

TUI-appen trænger voldsomt til at blive gentænkt af en ikke IT-kyndig person. Oplysningerne skal være på dansk. Når jeg har søgt informationer, har systemet låst, og jeg har ikke en retur knap- altså lukke og genstarte appen.

  • 8 af 10
Godt hotel med et højt serviceniveau

Cypern september 2024

  • 10 af 10
Flot, renholdt, massere af solstole, lækkert mad morgen, middag og aften

Cypern

  • 10 af 10
Fantastisk hotel, der levede mere end op til vores forventninger hjemmefra.
Utroligt hjælpsomt og smilende personale.

-

  • 8 af 10
Hotellet var som sådan fint, men bar præg af mangeårig slitage. Døre, armaturer og senge trængte til udskiftning.

De primære gæster på hotellet var briter og alt underholdning var indrettet herefter:
Pub quizer, dart og den samme playliste med engelsk musik syv dage i streg.

Aktivitetsrummet med bordtennis og spillemaskiner var decideret hærget og virkede ikke.

Maden var fantastisk og udvalget var stort. Fokus fra hotellets personale på gæsternes hygiejne var ikke eksisterende. En enkelt spritdispenser ved restaurantens hovedindgang, som vi ikke så andre end os selv benytte hele ugen. Mange gæster, både børn og voksne tog mad med fingrene, selvom der var tænger til alle retter. Intet personale irettesatte gæster for dette og det gjorde at vi gik uden om retter, hvor vi oplevede at folk brugte fingrene til at tage maden.

Akustikken i restauranten var forfærdelig og det virkede som om at æstetik med højt til loftet, var valgt fremfor praktik i form af lyddæmpende materialer. Efter 20 minutter i restauranten var man mættet af larmen fra snak, skrigende børn og klirrende service.
Afrydderne var meget venlige og opmærksomme.

Det var umuligt at få en solseng ved poolen, medmindre man som resten af gæsterne, gik ned kl. 7-8 om morgenen, spærrede sine solsenge med håndklæder og kom retur når man var færdig med at sove, spise osv. Denne reservationskultur er mange andre steder i verden taget hånd om. Det burde man også gøre på Louis Phaeton Beach.

Rengøringen på værelserne var grundig, dog respekterede rengøringen ikke "Do not disturb" skiltet og gik ind, uanfægtet om det var sat på døren eller ej.

...

  • 10 af 10
Fantastisk service og venlig personale

?

  • 8 af 10
Alt var bare super og vi var super glade for at besøge dette hotel.

Pas

  • 7 af 10
Det kommer an på om de har børn. Vi var bare meget uheldige med vores værelse. Udsigt til hotellets skralderum, larm fra lobbyen, på trods af vi boede på 3. Sal, træk i værelser, dårlig madras, ikke virkende køleskab og manglende hårtørrer. Ellers var det ok, men meget kedelig morgenboller. Frosne varmede flute

Kan varmt anbefale hotellet.

  • 10 af 10
God service. Pænt overalt. Venligt og smilende personale.

Ulækre værelser

  • 3 af 10
Dyr rejse som ikke levede op til tui’s billeder af værelser

Kundeanmeldelser

  • af 10
  • Anonym