Blue Star Romana Beach Resort

  • Blue Star Resort
  • Makarska, Makarska rivieraen, Kroatien
  • TUIs kundeanmeldelser:

Om hotellet

  • 4*
    Officiel kategori
  • WiFi

Familievenligt med herlig strandbeliggenhed

På Blue Star Romana Beach Resort bor du i postkortsmukke omgivelser direkte ved stranden i Makarska. Her finder du alt til en vellykket familieferie. Du kan nyde flere pools, restaurant, beach club og træningslokale. For den store familie er der lejligheder med plads til op til seks personer nogle med privat pool.

Mellem hotellet og stranden går strandpromenaden med strandrestauranter, caféer og små butikker. Perfekt til en gåtur med barnevognen eller en løbetur. Det charmerende centrum i Makarska ligger i gåaftand fra hotellet.

Bad i krystalklart vand

På stranden ligger hotellets beach club, som har en bar hvor der serveres drikkevarer og småretter. Her findes også liggestole og vandsport. Her svømmer du i krystalklart vand, kan dyrke vandsport og udforske havet under overfladen med snorkel.

Pool for voksne og børn samt poolbar

Hotellet har to pools med terrasser og udsigt over havet. Her kan duu finde din yndlingsplads og bestille smoothies, is, drikkevarer og småretter i poolbaren. Til de mindste børn er der en lille pool og ved siden af ligger legerummet, hvor børnene kan lege indendørs for en stund.

Lyse og moderne lejligheder

Alle lejligheder på Blue Star Romana Beach Resort er lyse og moderne med tekøkken. Nogle lejligheder har havudsigt, og bestiller du en Penthouse-lejlighed ligger de øverst i bygningen med tagterrasse og har direkte adgang til en delt pool samt en strålende udsigt over Adriaterhavet.

Bestil morgenbuffet

Hotellets restaurant ved siden af strandpromenaden disker op med en velassorteret og skøn morgenbuffet hver morgen. Her er der udsigt ud over havet, og du kan sidde både ude og inde. Benyt lejligheden til at bestille morgenbuffet allerede hjemmefra, så du får en behagelig feriemorgen. Restauranten serverer også à la carte til både frokost og middag. På menuen finder du lokale specialiteter og retter fra Middelhavet.

Træning og tennis

Til dig der vil være aktiv på ferien findes der et træningscenter. Du kan også spille tennis på et nærliggende hotel.

Kort om hotellet

Til strand/badning
30 m - 200 m
Udendørspool
Ja
Centrum
2.5 km
Restaurant/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca. 2 tim

Blue Star

Håndplukkede hoteller – med hver sit udtryk

  • Nøje udvalgte hoteller med en afslappende atmosfære og høj kundetilfredshed
  • Skønne poolområder og god beliggenhed
  • Stort fokus på bæredygtighed og miljøcertificering
  • Lokalt og nærproduceret mad og drikke. Selvfølgelig med vegetariske alternativer
  • TUIs nordiske guider er til stede for personlig service og sjove aktiviteter om dagen på hotellet
  • Størstedelen af hotellerne har fitness og andre træningsmuligheder

Blue Star konceptet gælder:

  • 2025-05-05 til 2025-10-06

Gennemsnitsvejr i Makarska

Adresse & telefon

Adresse
Ivana Gorana Kovačića 16, 21300 Makarska
Telefon
+385 212 510 00

Vigtig information

Blue Star Romana Beach Resort deler hotelbygning med Aminess Khalani Beach, men deler ikke faciliteter.

Parkering 5 euro pr. dag. Vaskeservice mod bealing.

Reception åben hele døgnet
Ja
Officiel kategori
****
Bygget
2016
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Eurocard
Ja
Visa
Ja
Der er hæveautomat på hotellet
Ja
Parkering
Ja
Type af parkering
Parkeringsplads
WiFi
Ja
Gratis WiFi på hotellets fællesarealer
Ja
Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne
Ja
Støjniveau
Begrænset støj
Trafik
Lokal trafik
A/C på offentlige områder
Ja
Deponeringsboks i receptionen
Ja
Vaskeservice
Ja

Lejlighederne

WiFi
Ja
Etværelses lejlighed
ca 30 m2
Toværelses lejlighed
ca 50 m2
Treværelses lejlighed
ca 67 m2
Deponeringsboks
Ja
Gratis deponeringsboks
Ja
Aircondition
Ja
Gratis aircondition
Ja
Centralvarme
Ja
Køleskab
Ja
Rengøring
7 dage/uge
Hårtørrer
Ja
USB-port
Ja
Elkedel
Ja
Kaffemaskine
Ja
TV
Ja
Telefon
Ja
Bruser/toilet
Ja
Køkken
Ja
Type af køkken
Tekøkken
Brødrister
Ja
Elkomfur
Ja
Mikrobølgeovn
Ja

Senge

Sovesofa
Ja
Sovesofa
190x136 cm
Klapseng
185x75 cm
Klapseng
Ja
Dobbeltseng
Ja
Enkeltseng
Ja

Mad og drikke

Morgenbuffet kan bestilles som tilvalg.

Restaurant
Ja
Bar
Ja
Barer
1
Poolbar
Ja
Snackbar
Ja
Morgenmad
Buffet
A/C i restaurant
Ja
Specialkost
Ja
Vegetariske alternativer
Ja
Minimarked på hotellet
Ja

Afstande

Transferbus
30 m
Busholdeplads
2 km
Lokal trafik
2 km
Marina
2.5 km
Centrum
2.5 km
Hæveautomat
50 m

Stranden

For at komme til stranden skal du krydse strandpromenaden.

Strand/badning (mindste afstand)
30 m
Strand/badning (max)
200 m
Type af strand
Rullestensstrand
Gratis strandhåndklæder
Ja
Gratis solsenge på stranden
Nej

Pools

Udendørspool
Ja
Pools
3
Swim up
Ja
Børnepools
1
Separat børnepool
Ja
Dybde på børnepool
40 cm
Poolhåndklæder
Ja
Gratis poolhåndklæder
Ja
Jacuzzi
Ja

Sport

Tennis mod betaling på nærliggende hotel.

Fitness
Ja
Aldersgrænse i gym
16
Træningslokale
Ja

Børn og unge

Børnestol til lejlighederne kan lejes for 5 euro per dag.

International børneklub
Ja
Tremmeseng
Ja
Børnestol i restauranterne
Ja
Legeværelse
Ja

Tilgængelighed

Bygninger
1
Antal etager i højste bygning
5
Elevator
Ja
Elevatordør (bredde)
90 cm
Handicapvenlige værelser/lejligheder
3
Rampe til reception
Ja
Værelsesdør (bredde)
98 cm
Soveværelsesdør (bredde)
74 cm
Badeværelsesdør (bredde)
74 cm

Vores service: Danske guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt

  • Gælder 2025-05-05 til 2025-10-06

Mød vores Blue Star-team

Vores Blue Star-team med dansktalende guider er på hotellet mindst fem dage om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.

Service via TUI-appen døgnet rundt

TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 2 timer 10 min ved direkte fly fra København.

Transfertid

Forventet transfertid ca. 2 timer fra lufthavnen Split Airport (SPU). Du kan se transfermulighederne, når du bestiller din rejse.

Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når din bestilling er klar. Her kan du læse mere om transfer.

Afstande

Transferbus
30 m
Busholdeplads
2 km
Lokal trafik
2 km
Marina
2.5 km
Centrum
2.5 km
Hæveautomat
50 m

Stranden

For at komme til stranden skal du krydse strandpromenaden.

Strand/badning (mindste afstand)
30 m
Strand/badning (max)
200 m
Type af strand
Rullestensstrand
Gratis strandhåndklæder
Ja
Gratis solsenge på stranden
Nej

Kundeanmeldelser

TUI Kundeanmeldelser

8.5 af 10

403 Kundevurdering
  • Rengøring
    7.9 af 10
  • Maden
    8.3 af 10
  • Pool og poolområde
    8.5 af 10
  • Hotelservice
    8.6 af 10
  • Værelserne
    8.6 af 10

Opdateret: 23.10.2024

>

Dejligt ophold

  • 10 af 10
Fint hotel.
Rent og pænt på alle udendørs områders som indendørs områder
>

Nej

  • 9 af 10
Vi bestilte værelse med egen pool og hvilken skøn mulighed, da vi kunne ligge på terrassen og ungerne stadig bade.
Dejlige store værelser.
Vi fik desværre det eneste værelse med en sofa og ikke sovesofa. Det var ikke optimalt, godt nok er ungerne kun 9 og 12, men det har virkelig ikke sovet godt ugen igennem.
>

Om hotellet

  • 3 af 10
Levede overhovedet ikke op til forventningerne.
Generelt var alle medarbejder på hotellet og folk i området ikke særlig gæstfrie. Derudover er det ikke særlig smart at man skal vente over 4 timer på af kunne komme ind på sit hotelværelse.
Poolområdet og vores private pool var ikke blevet gjort rent og kanten af privatpoolen var helt grøn/gul af tidligere solcreme.
Rengøring kom ind på værelserne kl. 8:30-09:00 om morgenen, hvilket heller ikke var særlig optimalt hvis man godt vil sove længe.
Alt i alt 4/10
>

Kroatien

  • 6 af 10
Har regler for brug af poolområder, men ingen sørger for de bliver overholdt.
Der bliver spærret solsenge, der bliver lavet bomber, der bliver råbt og skreget, så man er tvunget til at tage på stranden, hvor der heller ikke er den store service.
Receptionen aner ikke hvor ting er, må selv finde frem til Konzum ca 1000 m derfra.
>

X

  • 8 af 10
Dårlig app hvor de ture vi kunne komme på ikke kom frem fra Makarska men fra split som var over en time væk.
Svært at komme i kontakt m guiden. Ikke så hyggeligt velkomstmøde.,
Meget larm fra børn ved poolen.
Lidt skidt flytidspunkt midt om natten.
>

Ok

  • 8 af 10
Sløj løbende rengøring af den ene lejlighed som heller ikke virkede rengjort ved ankomst
>

Godt hotel, hyggelige badebugte og shopping inden for rækkevidde.

  • 8 af 10
Rigtig fint hotel med pænt lyst og moderne indrettet værelse. Højt til loftet og aircondition. The-køkkenet er minimalt med få redskaber, gryde, pande og kogeplader. Ovn mangler, men vi fik lavet fin aftensmad nogle af aftenerne. Der er ca. 1 km til et større minimarked med frisk kød osv. Der er mange små bagerier med virkelig lækkert brød, pizza og kager.
God varieret morgenmad, meget at vælge imellem. Børnene manglede dog pandekager og vi så gerne at der var nogle mere kendte mærker såsom nutella og almindelig marmelade men det er jo en smagssag.
Aftensmaden i restauranten var meget intetsigende og havde ingen smag. Der er mange fine restauranter langs Strandpromenaden som ligger ved siden af hotellet. Strandpromenaden fører ind til Makarska by og der kører et lille tog derind hvis man ikke vil gå eller tage taxa. Byen er meget flot og bør opleves.
Stranden er lige overfor hotellet og virkelig flot - dog mange mennesker på lidt plads. Strand er nok et forkert ord at bruge - badebugt er det mere. Husk badesko da det er sten-strand. Vandet er virkelig lækkert.
Hotellet har fine pools, liggestolene bliver dog hurtigt hamstret tidligt om morgenen.
Personalet på hotellet er meget søde og taler godt engelsk, og bestiller gerne taxa eller bord på en restaurant for dig.
>

Ok hotel, god restaurant - resten - not so much …

  • 6 af 10
Man er overladt til sig selv og der er kun morgenmad med - men intet andet. Hotellet var vel fint ok men tror TUI får de ‘dårlige’ lejligheder - vores lå helt inde i hjørnet og fair nok - havde bestilt med begrænset havudsigt men ikke med ‘nærmest ingen udsigt’. Meget larm ved poolen som lå lige nedenfor vores altan - og når børnene endelig stoppede med hvin og skrig kom personalet med rengøringsmaskinerne og højtryksrenserne.