Holiday Village Atlantica Rhodes

Om hotellet

Førsteklasses med All Inclusive og aktiviteter

Holiday Village Atlantica Rhodes i Kolymbia er et moderne ferieresort til dig, der ønsker en tempofyldt ferie med aktiviteter og masser af liv. Her er der fitness, massage, underholdning, flere pools og restauranter. All Inclusive indgår, og der er kort gåafstand til stranden.

Holiday Village-hotellet har et stort sports- og aktivitetsudbud. På Holiday Village Atlantica findes der alt fra fodboldskole, volleyball og tennis til en splashpark med vandrutsjebaner, lazy river og sørøverskib. Desuden arrangeres spektakulære West End-shows om aftenen.

Hotellet består af fire forskellige dele: Tropical, Activity, Relax og Deluxe.
Vores værelser ligger i Tropicaldelen

Moderne og veldesignet

Du bor i familieværelser med direkte udgang til pool eller familiesuite med et soveværelse til børnene. Allerbedst bor du i et superiorværelse hvor du blandt andet har en espressomaskine på værelset.

Flere pools og restauranter

Tropicaldelen har sit eget poolområde, og du har desuden også adgang til svømmebassinerne i Relax- og Activity-delene. Udover hovedrestauranten Olives kan du spise morgenmad og frokost i Tropicaldelens egen buffetrestaurant. Desuden har du adgang til nogle af restauranterne på søsterhotellerne Aegean Blue og Aegean Park.

  • Antal værelser : 348

Kort om hotellet

Til strand/badning
400 m - 600 m
Udendørspool/Børnepool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
900 m/900 m
Restaurant/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca. 1 time

Gennemsnitsvejr i Kolymbia

Miljö-/hållbarhetscertifierat

Det her er et af vores miljø-/bæredygtighedscertificerede hoteller. Når du bestiller det er du med til at bidrage til TUI Care Travel og mere bæredygtige rejser.

Læs mere om TUI Care Travel og vores certificerede hoteller

Adresse & telefon

Adresse
Brussels Road, Kolymbia, Rhodes, Greece.
Telefon
+30 224 105 72 00

Vigtig information

Hotellet hed tidligere Blue Star Holiday Village Atlantica Rhodes.

All aktiviteter foregår på engelsk. Godt kendskab til engelsk er påkrævet for at deltage.

Strygejern kan lånes i receptionen.

Der er kun elevator i hovedbygningen og Tropicaldelen.

Hotellet har en rygepolitik (gælder også e-cigaretter). Rygning indenfor hotelområdet er derfor kun tilladt på nærmere anviste steder.

Mellem Tropical-delen og de øvrige dele af hotellet, samt området med hovedpoolen, går en mindre vej med biltrafik.

Reception åben hele døgnet
Ja
Officiel kategori
A
Bygget
2010
Antal værelser
348
Elektricitet
220
MasterCard
Ja
Visa
Ja
Område
Resortområde
Parkering
Ja
WiFi
Ja
Gratis WiFi på hotellets fællesarealer
Ja
Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne
Ja
Støjniveau
Begrænset støj
Trafik
Lokal trafik

Værelser

Alle værelsestyper med direkte pooludgang mangler adskillelse mellem terrasse og pool. En halvdør med børnesikring kan benyttes, når terrassedøren er åben.

Superior-værelserne har to badeværelser.

WiFi
Ja
Dobbeltværelse
25-28 m2
Familieværelse
31-32 m2
Suite
39 m2
Deponeringsboks
Ja
Gratis deponeringsboks
Ja
Aircondition
Ja
Gratis aircondition
Ja
Aircondition i perioden:
1/5-31/10
Køleskab
Ja
Rengøring
3 dage/uge
Hårtørrer
Ja
Elkedel
Ja
TV
Ja
Telefon
Ja
Bruser/toilet
Ja
Badekar/bruser og toilet
Ja

Senge

Dobbeltseng
180x200 cm
Grand lit
160x200 cm
Enkeltseng
90x200 cm
Sovesofa
80x190 cm
Dobbeltseng
Ja
Grand lit
Ja
Enkeltseng
Ja

Mad og drikke

Måltider og All Inclusive

Morgenmad-, frokost og middagsbuffet med drikkevarer (husets vin, øl, sodavand eller vand).

Morgenbuffet klokken 7.30-10.30 i hovedrestauranten Olives Main Restaurant. Frokostbuffet klokken 12.30-14.30 og middagsbuffet klokken 18.30-21 i hovedrestauranten Olives Main Restaurant.

Med din All Inclusive kan du i alt tre gange udskifte buffetmiddagen med à la carte-middag. Du kan vælge mellem restauranterne Star & Stripes, La Trattoria og Kuzina Greek Restaurant eller benytte lejligheden til at besøge Lagoon og Aegean Taverna på nabohotellet Aegean Blue samt Green and Grill på nabohotellet Aegean Park. Bordreservation er påkrævet.

Varme og kolde snacks som sandwich og hamburgere serveres fra klokken 11 til 16 i Snack Corner. Der serveres også snacks i foodtrucken Meraki kl. 10-18 i perioden fra juni til september.

Is serveres i Gelateria Chilly’s kl 11-18.

Der serveres kolde drikke i fire poolbarer, for eksempel i swim-up-baren fra kl. 10.00 til 18.00.

Lokal vin, øl, sodavand og mineralvand, barservice kl. 10.00-midnat (angivne barer/tider).

Sport og underholdning

Der tilbydes flere aktiviteter, herunder fodbold, tennis, vandpolo og volleyball. Desuden er der en aktivitetsplan med flere sportsgrene, et veludstyret fitnesscenter og underholdning med levende musik og shows.

Øvrigt

Indhold og tider for all inclusive, restauranter og barer oplyses ved ankomst til hotellet. Ændringer i indholdet kan forekomme i løbet af sæsonen.

Nogle af hotellets barer/restauranter er mod betaling og indgår ikke i All Inclusive.

Middagspåklædning herrer: Lange bukser.

Buffetrestauranter
3
Restaurant
Ja
Bar
Ja
Barer
5
Poolbar
Ja
Poolbar
4
Snackbar
1
Snackbar
Ja
Morgenmad
Buffet
Frokost
Buffet
Middag
Buffet
All Inclusive
Ja
Middagspåklædning
Ja
Påklædning
Ingen badetøj, Ingen shorts
Minimarked på hotellet
Ja

Afstande

Transferbus
100 m
Hjælp med bagagen
Ja
Busholdeplads
250 m
Shopping
900 m
Minimarked
300 m
Centrum
900 m
Hæveautomat
100 m

Stranden

Stranden er en blanding af sand og rullesten.

Strand/badning (mindste afstand)
400 m
Strand/badning (max)
600 m
Type af strand
Rullestensstrand

Pools

Alders- og højderestriktioner for vandrutsjebaner: minimum 120 cm høj (fra tå til skuldre) og mindst 10 år for at benytte de store rutsjebaner. Børn skal være mindst 6 år eller 90 cm fra tå til skuldre for at benytte de små baner.

Udendørspool
Ja
Indendørs pool
Ja
Børnepool
Ja
Separat børnepool
Ja
Dybde på børnepool
40 cm
Pool
Ja
Ferskvandspool
Ja
Længde
8 m
Bredde
16 m
Størrelse
2583 m2
Poolhåndklæder
Ja
Temperatur opvarmet pool
24 C
Opvarmet pool i perioden
1/4-31/10, 24 c
Jacuzzi
Ja
Højderestriktioner til vandrutsjebanerne
150 cm
Vandrutsjebaner
7
Vandrutsjebaner til børn
3
Livredder
5
Lazy Rivers
1
Multibaner
0
Body slides
0
Feature slides
0
Speed slides
2
Tube-slides
0
Bølgepool
0

Afslapning

Spa
Ja
Massage
Ja
Frisør
Ja
Sauna
Ja
Aldersgrænse for spa:
16

Sport

Fitness
Ja
Tennis
Ja

Børn og unge

Tremmeseng
Ja
Tremmeseng
40
Børnestol i restauranterne
Ja
Legeplads
Ja
Legeplads udendørs
Ja

Tilgængelighed

Bygninger
29
Antal etager i den laveste bygning
2
Antal etager i højste bygning
2
Elevator
Ja
Velegnet for kørestolsbrugere
Nej
Handicapvenlige værelser/lejligheder
6
Rampe til reception
Ja
Værelsesdør (bredde)
90 cm
Soveværelsesdør (bredde)
80 cm
Badeværelsesdør (bredde)
65 cm
Rampe til poolområde
Ja

Vores service: TUI-guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt

  • Gælder 2025-05-01 til 2025-11-01

Mød TUI-guiderne på hotellet

Vores internationale guideteam er på hotellet mindst et par gange om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.

Service via TUI-appen døgnet rundt

TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 3 timer 45 min ved direkte fly fra København.

Transfertid

Beregnet transfertid ca. 1 time fra lufthavnen på Rhodos (RHO). Du kan se transfermulighederne, når du bestiller din rejse. Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når din bestilling er klar. Her kan du læse mere om transfer.

Afstande

Transferbus
100 m
Hjælp med bagagen
Ja
Busholdeplads
250 m
Shopping
900 m
Minimarked
300 m
Centrum
900 m
Hæveautomat
100 m

Stranden

Stranden er en blanding af sand og rullesten.

Strand/badning (mindste afstand)
400 m
Strand/badning (max)
600 m
Type af strand
Rullestensstrand

Kundeanmeldelser

TUI Kundeanmeldelser

8.3 af 10

341 Kundevurdering
  • Rengøring
    7.2 af 10
  • Maden
    8.1 af 10
  • Pool og poolområde
    8.8 af 10
  • Hotelservice
    8.6 af 10
  • Værelserne
    8.4 af 10

Opdateret: 05.11.2024

>

Mine kommentarer er på forrige side

  • 6 af 10
Der var ingen af sprit dispenserne på hotellet der rigtig virkede det vil sige at alle folk gik ind i en buffet uden at have sprittet hænder, Inde i buffet var der INGEN sprit at finde. Restauranterne med ala carte menu var ikke super gode men okay standard. Vi valgte at bruge restauranterne, men endte alligevel med at få omgangssyge (hele familien) den sidste aften (fredag). Da jeg fortalte det i recepetionen skete der ikke rigtig noget. Der var flere på hotellet der var blevet smittet (jeg talte med 2 andre danske familier). Den amerikanske restaurant var ren til grin, det var virkelig dårlig mad. Den is der blev serveret i hele resport området var den samme og virkelig billig og kedelig. Den ene øl man kunne få var ok, men vinen kunne ikke drikkes. Miljø og bæredygtighed tror jeg ikke er på resortet liste, der var engangskrus over alt og udenfor resportet var der skrald over alt. Hotel værelset var god standard og selve poolområdet levet op til forventningerne, det var pænt og godt. I skal huske at skrive på jeres beskrivelse at vandrutchebanerne kun er for børn over 10 år, jeg havde to meget skuffet børn, der ikke kunne anvende dem. Alt i alt en okay ferie, men jeg kommer ikke til at bestille en lignede ferie igen eller anbefale den til andre, desværre. Maden er simpelthen for ringe og drikkelsen er også for dårlig. Det var også svært at få nok vand på flaske selvom jeg spurte i receptionen flere gange, men det lykkes til sidst.
>

Nej

  • 9 af 10
Fantastisk sted. Vi blev positivt overraskede over stedet.
Lidt skuffede over at vi skulle bo i - hvad jeg tror - er et ældre opkøbt hotel på den anden side af vejen, men selve området på den anden side overrumplede klar det andet. Så fede pools, aktiviteter, underholdning, mad, spisesteder, personale! Alt var godt.
Synes TUI beskrivelse og billeder af hotellet kunne gøres bedre - da det ikke beskriver hvor meget hotellet egentligt kan.
Vi vil meget gerne tilbage til dette sted igen.
>

'@

  • 7 af 10
Hotellet er som sagt fin nok , men tui service på hotellet var elendig
Maden var okay men så er det da også det
Udenom arealer var meget beskidte , der flød med affald så snart du forlod hotellet
Vi fandt en strand ved en lagune der opholdte vi os, det var en fin strand
Reng personalet var søde og de fik også drikkepenge, de gjorde det godt
Har aldrig oplevet så ringe en service ved Tui på en ferie
>

Er fantastisk ophold

  • 8 af 10
Hotellet er som helhed fantastisk. Det er ærgerligt, at den amerikanske a la carte-restaurant er blevet lavet om, da både menu og madkvalitet er blevet betydeligt forringet siden vi besøgte hotellet for 2 år siden.

Vi vil også gerne belyse, hvor fantastisk hotellets personale er, især hovedrestaurantens manager, og receptionisterne i Tropical-delen. De går virkelig above and beyond for deres gæster.
>

:-)

  • 9 af 10
Tropical delen hvor vi boede er lækkert og man kan trække sig fra områder med høj aktivitet
>

Hotel rating

  • 7 af 10
Jeg skulle nogle gange bede om friske håndklæder på hotellet, personalet er høflige men også lidt ligeglade, pool kunne godt være mere ren. Maden i ala carte restauranter var go’. Mindre go’ i den italienske.
>

Ingen

  • 10 af 10
Bare et super godt hotel
>

Kundeanmeldelser

  • 10 af 10
Super fint hotel med gode faciliteter og restauranter.
>

Hotellet

  • 6 af 10
Det er et meget stort resort. God til børne familier. Men virkelig mange engelsk talende. Vi boede på tropical delen som tui beskrev som den rolige del. Desværre var der meget lydt og larm fra værelserne ved siden af og på gangene. Maden i hoved restauranten var af virkelig lav kvalitet og så var der frygtelig mange mennesker, Kaos og aften underholdningen lige ved siden af så man kunne ikke nyde sit måltid. Til gengæld nød vi maden på vores hotel på restaurant kuzina. Men generelt er all inclusive meget det samme mad og drikke selvom der er flere forskellige restauranter. Synes ikke værelset og hotellet svarede til et 4+ stjerner mere 3 stjerner. Vi kunne godt ønske os der var flere danskere men 90% britere og svenske gæster på tropical delen. Gode pool områder og sød og venligt personale. Men næste gang vælger vi et mindre hotel og ikke et resort pga larmen og for mange mennesker. Og maden i Olives restaurant må de virkelig gerne oppe sig på.
>

Rengøring

  • 6 af 10
Vi havde forventet et højere rengøringsniveau af et hotel med 4+ stjerner. Det var næsten kun hvis vi spurgte at vi fik gjort rent, flere af dagene blev det sprunget over og andre dage blev der kun redt seng og ikke gjort rent. Ellers var det en rigtig god oplevelse at være på hotellet.

Kundeanmeldelser

  • af 10
  • Anonym