Gå til søgning Gå til indhold

BLUE STAR Althea Beach

Om hotellet

Populært familiehotel med stort poolområde

BLUE STAR Althea Beach minder om en ferieby og er bygget i etager ned mod havet. Her bor du med faciliteter til rådighed i Perneraområdet. Hotellet tilbyder aktiviteter og underholdning og passer til både familier og flere generationer, som rejser sammen. Langs strandpromenaden er der restauranter, barer og shopping.

Her findes lejligheder for op til seks personer. I lejlighederne der har havudsigt, kan du desuden bestille en stor balkon med solsenge.

Hotellet har to poolområder af forskellig karakter. Ved det store poolområde er der behagelige solsenge og en poolbar, og lige ved siden af ligger børnepoolen med en lille rutsjebane og soltag. Inde i gården til en af lejlighedsblokkene ligger en nyere og mere rolig pool med træterrasse. Der ligger lejlighederne som har terrasse, pooludsigt og pooldæk.

Travelife Gold og miljøarbejde

BLUE STAR Althea Beach er bl.a. certificeret med Travelife Gold. Hotellet er engageret i miljø- og bæredygtighedsspørgsmål. De arbejder meget med plastgenbrug og satser på nærproduktion. Hotellet har tilmed nært samarbejde med KEPA, et velgørenhedscenter i Paralimni og en skole for børn med særlige behov.

Buffeter og show cooking

Som tilvalg kan du bestille morgenmad, halvpension eller All Inclusive. Måltider serveres som buffeter i Lydia Restaurant, hvor du kan sidde indendørs eller på terrassen med udsigt over poolen og havet. Start dagen med en morgenbuffet med både varme og kolde retter. Til frokost og aftensmad kan du udforske buffetstationerne, hvor du finder alt fra grill og fisk til lokale specialiteter. På show-cooking-stationerne kan du se kokkene tilberede maden foran dig, og nogle aftener er der temabuffeter med smage fra hele verden. For børnene er der en separat buffet med klassiske favoritter.

Sig hej til Bamse sommeren 2025

Bamse er flyttet ind på dette hotel, og han vil gerne møde nye venner. Et par dage om ugen går han rundt på hotellets område, så kom forbi og sig hej eller tag et billede med verdens stærkeste (og sødeste) bjørn.

Villaerne bestilles på deres egen hotelside; BLUE STAR Althea Villas.

  • Antal lejligheder : 168

Kort om hotellet

Til strand/badning
50 m - 75 m
Udendørspool/Børnepool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
2.6 km/430 m
Restaurant/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca. 60–90 min

BLUE STAR

Håndplukkede hoteller – med hver sit udtryk

  • Nøje udvalgte hoteller med en afslappende atmosfære og høj kundetilfredshed
  • Skønne poolområder og god beliggenhed
  • Stort fokus på bæredygtighed og miljøcertificering
  • Lokalt og nærproduceret mad og drikke. Selvfølgelig med vegetariske alternativer
  • TUIs nordiske guider er til stede for personlig service og sjove aktiviteter om dagen på hotellet
  • Størstedelen af hotellerne har fitness og andre træningsmuligheder

BLUE STAR konceptet gælder:

  • 2026-04-04 til 2026-11-05
  • 2027-04-04 til 2027-11-05

Gennemsnitsvejr i Fig Tree Bay

Bæredygtighedscertificeret

Et af vores bæredygtighedscertificerede hoteller

Dette er et af vores bæredygtighedscertificerede hoteller. Når du vælger dette hotel, bidrager du til TUI Care Travel og en mere bæredygtig turisme.

Læs mere om TUI Care Travel og vores certificerede hoteller

Adresse & telefon

Adresse
34 Ellinon Street, 5295 Pernera, Cyprus, POB 37008, 5306 Paralimni.
Telefon
+357 -23 81 41 41

Vigtig information

I april er der meget roligt i Pernera, og der er kun nogle få restauranter, barer og supermarkeder åbne.

Vaskeri med vaskemaskine, ca. 25,-/vask og tørretumbler ca. 15,-/gang.

Visse lejligheder vender mod scenen, og underholdningen kan virke forstyrrende om aftenen.

Strandområde med begrænset lokal trafik.

Gratis WiFi i alle lejligheder og receptionsområdet.

Reception åben hele døgnet
Ja
Officiel kategori
A
Bygget
2003
Antal lejligheder
168
Elektricitet
220
Adapter er nødvendig
Ja
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Eurocard
Ja
Visa
Ja
Område
Strand
Parkering
Ja
WiFi
Ja
Gratis WiFi på hotellets fællesarealer
Ja
Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne
Ja
Støjniveau
Periodevis forstyrrende
Trafik
Lokal trafik

Lejlighederne

AC er tilgængeligt i perioden april–oktober.

WiFi
Ja
Etværelses lejlighed
32 m2
Toværelses lejlighed
42 m2
Treværelses lejlighed
62 m2
Gratis deponeringsboks
Ja
Gratis aircondition
Ja
Køleskab
Ja
Rengøring
5 dage/uge
Hårtørrer
Ja
Elkedel
Ja
Kaffemaskine
Ja
TV
Ja
Telefon
Ja
Bruser/toilet
Ja
Badekar/bruser og toilet
Ja
Brødrister
Ja
Elkomfur
Ja
Ovn
Ja
Mikrobølgeovn
Ja

Senge

Grand lit
150x200 cm
Enkeltseng
90x200 cm
Sovesofa
80x190 cm
Grand lit
Ja
Enkeltseng
Ja

Mad og drikke

Tilvalg:

  • Morgenbuffet
  • Halvpension med morgenmad og frokost- eller middagsbuffet
  • All Inclusive

All Inclusive

Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (husets vin, øl, sodavand eller vand). Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering til kl. 24.00 (anviste barer/tider).

Morgenbuffet kl. 7.30–10.00. Frokostbuffet kl. 12.30–14.30. Middagsbuffet i hovedrestaurant kl. 18.45–21.00.

Syvsovermorgenmad, en miniversion af morgenbuffeten, serveres kl. 11.00–12.15.

Poolbaren serverer snacks og enkle retter kl. 15.00–17.30.

Is serveres i forbindelse med frokost- og middagsbuffet samt i poolbaren kl. 10.00–18.00. Der findes også glutenfri is på forespørgsel.

Frokostboks kan bestilles en dag i forvejen i receptionen og består af to sandwich, to hele frugter, en lokal dessert, en flaske vand og en flaske juice.

Ved et lavt antal gæster serveres frokost og middag som à la carte i stedet for buffet.

All Inclusive gælder frem til afrejse fra hotellet.

Obs! All Inclusive-indholdet og tider kan blive ændret i løbet af sæsonen, eksempelvis i begyndelsen og slutningen af sæsonen, eller hvis der er få gæster.

Buffetrestauranter
1
Restaurant
Ja
Bar
Ja
Barer
3
Poolbar
Ja
Morgenmad
Buffet
Frokost
Buffet
Middag
Buffet, Menu
Halvpension
Ja
All Inclusive
Ja
Halvpension er morgenmad samt frokost eller middag
Ja
Middagspåklædning
Ja
Påklædning
Smart casual

Afstande

Til Perneras centrumområde ca. 640 m..

Transferbus
70 m
Busholdeplads
450 m
Shopping
430 m
Minimarked
100 m
Centrum
2.6 km
Hæveautomat
100 m

Stranden

Afstand til strand gælder Althe Beach med sand- og klippebund, 250 m til sandstranden Louma Beach.

Badesandaler anbefales når man bader fra klipperne, da der kan forekomme søpindsvin i klippesprækkerne.

Solstolene på stranden tilhører ikke hotellet men kan lejes mod betaling.

Strand/badning (mindste afstand)
50 m
Strand/badning (max)
75 m
Type af strand
Klippestrand, Sandstrand
Gratis solsenge på stranden
Nej

Pools

Poolhåndklæder kan lånes.

Udendørspool
Ja
Børnepool
Ja
Separat børnepool
Ja
Dybde på børnepool
50 cm
Pool
Ja
Ferskvandspool
Ja
Længde
25 m
Bredde
10 m
Størrelse
540 m2
Poolhåndklæder
Ja

Afslapning

Spa
Ja
Massage
Ja
Sauna
Ja

Sport

Fitness
Ja
Tennis
Ja

Børn og unge

International børneklub
Ja
Tremmeseng
Ja
Børnestol i lejlighederne
Ja
Børnestol i restauranterne
Ja
Legeplads
Ja
Legeplads udendørs
Ja

Tilgængelighed

På Althea Beach finder du toværelseslejligheder (for 2–4 personer), der er tilpasset bevægelseshæmmede, med soveværelse og stue samt altan og terrasse. Nogle lejligheder har begrænset havudsigt. Lejlighederne vender mod scenen, og underholdningen kan opleves som støj.

Når du bestiller, søger du efter et værelse, der er markeret med tilpasset bevægelseshæmmede i værelsesbeskrivelsen. Hvis du ikke finder noget, betyder det, at der ikke er værelser ledige de datoer, du har søgt på.

Alle dele af hotelområdet kan nås via rampe eller elevator. Gangstierne er asfalterede.

Her finder du mere vigtig information om at rejse med funktionsnedsættelser. Har du flere spørgsmål, er du velkommen til at ringe til os på 70 10 10 50.

Bygninger
35
Antal etager i den laveste bygning
2
Antal etager i højste bygning
3
Elevator
Ja
Kun elevator i hovedbygningen
Ja
Elevatordør (bredde)
80 cm
Velegnet for kørestolsbrugere
Ja
Skrånende nedgang til poolen
Ja
Handicaphåndtag i poolen
Ja
Handicapvenligt
Ja

Vores service: Danske guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt

  • Gælder 2026-04-04 til 2026-11-05
  • Gælder 2027-04-03 til 2027-11-04

Mød vores BLUE STAR-team

Vores BLUE STAR-team med dansktalende guider er på hotellet mindst fem dage om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.

Service via TUI-appen døgnet rundt

TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Cirka 4 timer 5 min. Flyvetid beregnet fra København.

Transfertid

Forventet transfertid ca. 45 - 90 minutter fra lufthavnen Larnaca International Airport (LCA). Du kan se transfermulighederne, når du bestiller din rejse.

Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når din bestilling er klar. Her kan du læse mere om transfer.

Afstande

Til Perneras centrumområde ca. 640 m..

Transferbus
70 m
Busholdeplads
450 m
Shopping
430 m
Minimarked
100 m
Centrum
2.6 km
Hæveautomat
100 m

Stranden

Afstand til strand gælder Althe Beach med sand- og klippebund, 250 m til sandstranden Louma Beach.

Badesandaler anbefales når man bader fra klipperne, da der kan forekomme søpindsvin i klippesprækkerne.

Solstolene på stranden tilhører ikke hotellet men kan lejes mod betaling.

Strand/badning (mindste afstand)
50 m
Strand/badning (max)
75 m
Type af strand
Klippestrand, Sandstrand
Gratis solsenge på stranden
Nej

Kundeanmeldelser

TUI Kundeanmeldelser

4.5 af 5

969 Kundevurdering
  • Rengøring
    4.6 af 5
  • Maden
    4.5 af 5
  • Hotelservice
    4.7 af 5

Opdateret: 06.07.2026

Den perfekte ferie ☀️

  • 5 af 5
Louis Althea Beach Hotel, giver bare den komplette fornemmelse af ferie ☺️
Personalet står på spring for at hjælpe med deres altid smilende ansigt og husker en når man har været der flere gange.
Rengøringen er i top.
Og den helt igennem perfekte aktivitet der er for både børn og voksne samt underholdning om aftenen, gør det til det bedste hotel for især børnefamilier.
Har kun de varmest anbefalinger til hotellet og dets omgivelser.

Støj og manglende vedligeholdelse

  • 3 af 5
Havde bestilt en 3 værelses lejlighed med havudsigt. Endte i en lejlighed hvor døren ikke kunne lukke ordentligt så larmen fra underholdning og aktiviteter var særdeles lydhøre. Altanen kunne kun benyttes før kl 10 om morgenen og efter kl 10- 10,30 om aftenen p.g.a. lydniveauet. Indgangen til lejligheden skete via en udvendig trappe hvir gelænderet var delvist rådnet væk så søm stak ud og gelænderet rykkede nå man tog fat i det. Havde det givet sig var vi landet i poolbaren.
Havde vi boet et andet sted ville oplevelsen nok have været bedre for personalet var søde og der var rent.

Dejlig ferie

  • 4 af 5
Dejlig ferie på Cypern på et hyggeligt men lidt ældre hotel. Ærgerligt man selv skulle betale drikkevarer ved halvpension selvom det ikke fremgik tydeligt at bestillingen og appen ikke virkede, der gjorde det lidt svære at kontakte guiderne og få besked vedr transfer.

Fantastisk ferie

  • 5 af 5
Det er nu 5 gang vi har boet på Althea beach,og servicen og maden er stadig i top.Hotellet ligger rigtigt godt,med et dejligt poolområde og tæt på stranden.Værelserne er dog ved at være lidt slidte.Oktober 2025

Ferie på Cypern

  • 5 af 5
Godt hotel, dejligt område og super god service og mad💕😎🌞

Bæredygtighed

  • 4 af 5
Hotellet beskriver at gå op i bæredygtighed, men jeg synes, det halter noget. Der er f.eks. kun mulighed for at "tanke" vandflasker op et sted, hvorfor forbruget af plastikvandflasker er enormt. Personalet er meget ivrige efter at fjerne brugt service, hvilket også er fint for så vidt angår tallerkener, men man kan godt nøjes med at bruge et glas/krus under samme måltid og derved spare lidt på opvasken. Der skiftes håndklæder hver dag på værelserne - det kunne godt trækkes til hver 2. dag, så man derved sparer lidt på vasken.

Hyggeligt

  • 4 af 5
Et ældre hotel som er super hyggeligt. Gæsterne og personalet hygger sig sammen. Trygge omgivelser som vi også besøgte i 2024.

Rigtig godt hotel

  • 5 af 5
Det var en virkelig skøn ferie. Hotellet kan virkelig anbefales. Perfekt beliggenhed. Meget venligt og hjælpsomt personale. God og meget professionel underholdning. God mad i restauranten. Ikke larm i restauranten som man ellers oplever. God mulighed for at spise udenfor i både sol og skygge. Kommer meget gerne igen.

Dejligt sted, perfekt beliggenhed ift badning

  • 4 af 5
Dejligt sted med en perfekt beliggenhed ned til en lille bugt med det skønneste vand. Sødt personale og gennemgående en meget god oplevelse.

Elendige gamle senge, hvor lagnerne ikke var lange nok, så de nederste 20 cm var uden lagen og med syn til en ældre godt brugt rullemadras.

God tur i gode omgivelser.

  • 5 af 5
Det var en fantastisk oplevelse at være på ferien.
Legepladsen bliver dog mere slidt med årene. Den var allerede godt brugt da vi var der i 2023.
Det vil være en god ide at lave lidt, så forældrene kan træne lidt imens børnene leger, så alle bliver udfordret på samme område på en gang.

Kundeanmeldelser

  • af 5
  • Anonym