H10 Costa Adeje Palace

  • Playa de Fañabé, Tenerife, De Kanariske Øer, Spanien
  • TUIs kundeanmeldelser:

Om hotellet

  • 4*
    Officiel kategori
  • WiFi

Fitness, spa og aktiviteter for børn

H10 Costa Adeje Palace er et førsteklasses hotel i La Caleta, med udsigt over havet og øen La Gomera. Hotellet har flere pools, international børneklub og wellnesscenter med fitness, spa og indendørs pool. La Caleta ligger lige nord for Playa de Fañabe og Playa de las Americas.

Der er kort gåafstand til stranden La Enramada. Vil du til Playa de las Americas, kan du tage dertil med hotellets gratis busservice.

Pools, WiFi og minidisco

Foretrækker du at bade i poolen, har du tre større pools, en separat børnepool og en udendørs jacuzzi at vælge mellem. Desuden er der:

  • WiFi på hele hotellet
  • Minigolf og boule
  • International børneklub, legeplads og minidisco

... og i H10 Costa Adeje Palaces wellnesscenter kan du træne i fitnesslokalet, svømme i den opvarmede indendørs pool og besøge spa-afdelingen med hamam, sauna og behandlinger.

Chill out-terrasse

Blandt hotellets barer er den ved chill out-området særlig speciel. Her kan du bestille noget koldt at drikke med fødderne i sand. Du kan også gå i jacuzzi eller slappe af i en balinesisk solseng.

Vigtig information

Cirka 150 meter uden for hotellet er der et jordarbejde i gang frem til og med den 30/4 2025. Arbejdet kan lejlighedsvis forårsage støjgener og er synligt fra pool- og solterrasseområdet samt fra nogle værelser.

  • Antal værelser : 467

Kort om hotellet

Til strand/badning
200 m
Udendørspool/Børnepool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
1 km/1 km
Restaurant/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca. 30 minutter

Gennemsnitsvejr i Playa de Fañabé

Adresse & telefon

Adresse
Playa La Enramada, 38670 Costa Adeje, Playa de las Américas, Tenerife, Spain.
Telefon
+34 -922 71 41 71

Vigtig information

Deponeringsboks på værelset mod betaling (gratis i superiorværelser).

Poolhåndklæder kan lejes mod betaling (gratis i superiorværelser).

Bakke op til indgangen og niveauforskelle på hotellet.

Hotel- og strandområde med lokal trafik.

Gratis WiFi på hele hotellet, inklusive værelserne. Gratis internethjørne.

Reception åben hele døgnet
Ja
Officiel kategori
****
Bygget
1999
Antal værelser
467
Elektricitet
220
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Eurocard
Ja
Visa
Ja
Parkering
Ja
WiFi
Ja
Gratis WiFi på hotellets fællesarealer
Ja
Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne
Ja
Trafik
Lokal trafik

Værelser

Bestiller du et Privilege-værelse indgår Privilege Lounge og Privilege område (kun for voksne) med infinitypool, jacuzzi og bekvemme solsenge.

WiFi
Ja
Dobbeltværelse
29 m2
Deponeringsboks
Ja
Aircondition
Ja
Gratis aircondition
Ja
Minibar
Ja
Rengøring
7 dage/uge
Hårtørrer
Ja
TV
Ja
Telefon
Ja
Badekar/bruser og toilet
Ja

Senge

Dobbeltseng
180x200 cm
Enkeltseng
120x200 cm
Dobbeltseng
Ja
Enkeltseng
Ja

Mad og drikke

Halvpension med morgenbuffet og frokost- eller middagsbuffet indgår i rejsens pris.

Mod tillæg kan du bestille All Inclusive med morgen-, frokost- og middagsbuffet. her indgår også drikkevarer til frokost og middag, barservering og snacks.

Udover hovedrestauranten El Jablle, har hotellet en à la carte-restaurant og tre barer.

Restaurant
Ja
Bar
Ja
Morgenmad
Buffet
Frokost
Buffet
Middag
Buffet
Halvpension
Ja
All Inclusive
Ja
Halvpension er morgenmad samt frokost eller middag
Ja

Afstande

Transferbus
20 m
Shopping
1 km
Minimarked
500 m
Centrum
1 km

Stranden

Strand/badning (mindste afstand)
200 m
Type af strand
Sandstrand

Pools

Poolhåndklæder kan lånes mod betaling.

Udendørspool
Ja
Indendørs pool
Ja
Børnepool
Ja
Separat børnepool
Ja
Pool
Ja
Ferskvandspool
Ja
Jacuzzi
Ja

Afslapning

Spa
Ja
Massage
Ja
Frisør
Ja
Sauna
Ja

Sport

Hotellet har:

  • Tre store pools
  • Børnepool og legeplads
  • Minigolf og boule
  • Wellness-center

I hotellets wellnesscenter er der gym og spa med indendørs pool, massage, sauna, hamam og behandlinger. Entré til gym og spa samt alle behandlinger er mod betaling.

Bestiller du All Inclusive har du gratis adgang til gym og rabatterede priser i spa-afdelingen.

Fitness
Ja

Børn og unge

Splash-parken er for børn mellem 5 - 10 år.

International børneklub
Ja
Tremmeseng
Ja
Børnestol i restauranterne
Ja
Legeplads
Ja
Legeplads udendørs
Ja
Legeværelse
Ja

Tilgængelighed

Der er en bakke op til indgangen og niveauforskelle inden for hotellet.

Antal etager i den laveste bygning
7
Elevator
Ja
Velegnet for kørestolsbrugere
Nej

Vores service: TUI-guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt

  • Gælder 2025-10-29 til 2026-04-22

Mød TUI-guiderne på hotellet

Vores internationale guideteam er på hotellet mindst et par gange om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.

Service via TUI-appen døgnet rundt

TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 5 timer 25 min ved direkte fly fra København

Transfertid

Beregnet transfertid cirka 30 minutter fra lufthavnen Tenerife South Airport (TFS). Du ser, hvilke transferalternativer der er tilgængelige, når du bestiller din rejse. Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når bestillingen er gennemført. Her kan du læse mere om transfer.

Afstande

Transferbus
20 m
Shopping
1 km
Minimarked
500 m
Centrum
1 km

Stranden

Strand/badning (mindste afstand)
200 m
Type af strand
Sandstrand

Kundeanmeldelser

TUI Kundeanmeldelser

8.3 af 10

41 Kundevurdering
  • Rengøring
    8.5 af 10
  • Maden
    8.1 af 10
  • Pool og poolområde
    8.7 af 10
  • Hotelservice
    8.4 af 10
  • Værelserne
    7.8 af 10

Opdateret: 09.04.2025

Fint

  • 10 af 10
Måske, synes det er svært at anbefale, hvad andre skal. Men fortæller gerne om egen gode erfaring og tilfredshed

rejse

  • 10 af 10
Flot og Godt hotel ,. Vi var Meget Glade for placeringen ved "slut" lidoen og lidt uden for Hotspots og barer , men stadig i gå afstand til alt hvad du skulle bruge, restauranter og cafeer , strand og is . Vi kom uden for højsæson i Marts 2025 og der var der bygge- arbejde til højre for hotellet. ( ser ud som om de først lige er begyndt ) Hvis man fik et værelse i den del der vendte ud mod bygge pladsen, mod vest , ville vi have været kede af det . Der blev i perioder piloteret og det kan hørers. I pool området kunne man også høre det, men vi lagde faktisk ikke mærke til det dér.
Hotellet har et stort dejligt varieret Pool-områder og altid en solseng at få , God pool bar med hurtig betjening , maden var ok og menu kortet overskueligt.
Buffet'en var stor med et godt og bredt udvalg til morgen. Der var mulighed for sunde og usunde valg, samme om aftenen, der kunne man også altid finde noget man kunne lide og selv sammensætte en menu efter temperament den dag . Rummet med Buffet'en er stort og det kan være lidt meget støj alt efter hvor man placerer sig . Dette opvejes af det servicemindede personale ´som altid var venlig og klar med et smil og small talk .

Vores Værelse fint og med dejligt sol , rengøringen i top . VI kom hjem med en dejligt oplevelse og ville vælge samme hotel igen næste gang

det var bare for dårligt.

  • 6 af 10
de var ikke meget service på rest. hverken i spisestuen elle den Italienske rest.
Vi har rejst med jer bade alene, med børn og børnebørn, aldrig har vi fået så lidt service.

Nej

  • 8 af 10
Ja, men book værelse højt oppe, værelser i underetagen er ikke gode mht. beliggenhed.

Ikke forstået

  • 8 af 10
Meget langsom service. Både med kaffe om morgenen og vin om aftenen.

Kundeanmeldelser

  • 8 af 10
Det var ok hotel, maden blev lidt kedelig, og hotellet lå lidt langt væk fra Fanabe mm.

Pænt hotel, kedelig mad

  • 7 af 10
Flot hotel i pænt område. Adgang direkte til (sten) strand, sandstrand få minutters gang derfra. Direkte adgang til super flot strandpromenade. Super udsigt til havet på den ene side og bjergene på den anden side.
Pænt område, men manglende offentlig transport, kun shuttlebus til Playa de las Americas. Shopping lige i nærheden, dog kun med dyre mærkevarebutikker.
Super ind- og udtjekning og god service. Vi ønskede at flytte til et andet værelse, hvilket skete uden bøvl allerede morgenen efter.
Værelserne var i pæn stand, men sengene var vandvittigt hårde, så vi havde ondt i ryggen hver dag. Vi måtte polstre sengen med en ekstra dyne og vores strandhåndklæder.
Pænt toilet og bad, men forfærdelig bruser som skreg, hvis man skruede mere end 1/3 op for vandtrykket. Ingen lås på badeværelsesdøren.
Skævt TV og køleskabet var fuldstændig iset til, så det slet ikke kunne køle.

Stort og pænt hotel, fint poolområde, flere barer. Buffetrestauranten var meget stor og der var heldigvis plads nok til, at vi kunne sidde udenfor hver dag - hvilket var nødvendigt, da hele den indvendige restaurant er flisebelagt fra gulv til loft, så der var en vanvittig larm.
Stor buffet med mange forskellige retter, nye muligheder hver dag. Desværre var maden fuldstændig smagsløs og kedelig. Dog super morgenmadsbuffet!