All Inclusive-hotel med spa

All Inclusive-hotellet Bull Escorial i Playa del Ingles, passer til dig, der vil kombinere afslapning med mere tempofyldte aktiviteter. De populære spa-faciliteter som jacuzzi og dampbad indgår, andre luksuriøse behandlinger kan bestilles.

Grundpris: Værelse efter valgt type, All Inclusive.

Hotelfakta

  • Adresse & telefon

    Adresse Avda. de Italia 6. E-35100 Playa del Inglés, Gran Canaria, Spain
    Telefon +34 -928 76 13 50
  • Vigtig information

    Deponeringsboks ca. 120,-/uge samt et depositum på ca. 120,-.

    Hotelområde med lokal trafik.

    Bygning af vandparken Siam Park kan være forstyrrende i perioden 1/7 2018 – 31/3 2019. Det foregår på den anden side af motorvejen, men kan i perioder opleves som forstyrrende.

    Reception åben hele døgnet Ja
    Officiel kategori ***
    Bygget 1973
    Sidst renoveret 2000
    Elevator Ja
    Antal etager i den laveste bygning 1
    Antal etager i højste bygning 10
    Antal værelser 250
    Elektricitet 220
    Område Strand
    Parkering Ja
    Støjniveau Begrænset støj
    Trafik Lokal trafik
    Handicapvenlige værelser/lejligheder 4
    Velegnet for kørestolsbrugere Ja
  • Internet

    Gratis internethjørne.

    WiFi Ja
    Gratis WiFi på hotellets fællesarealer Ja
    Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne Ja
  • Accepterede kreditkort

    MasterCard Ja
    Visa Ja
  • Senge

    Enkeltseng 100x200 cm
    Klapseng 90x182 cm
    Enkeltseng Ja
  • Mad og drikke

    All Inclusive

    Måltider og drikkevarer
    Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (lokal vin, øl, sodavand eller mineralvand).

    Morgenmad kl. 7.30-10.15.
    Frokost kl. 13.00-15.00.
    Middag kl. 18.00-21.00.

    Kaffe, te og kager kl. 16.00-17.00.
    Is kl. 11.00-21.00.
    Snacks i poolbaren kl. 10.30-00.00.

    Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering kl. 10.30-00.00 i anviste barer.

    Sport og underholdning
    Dag- og aftenunderholdning, livemusik 2 gange/uge, fitness, minigolfbane, multicourt (fodbold, volleyball, badminton, basket) og spillelokale med bl.a. pokerbord, dart og bordtennis.

    I hotellets spa-afdeling er der dampbad, sauna, jacuzzi og saltvandspool.

    Øvrigt
    Tider for restaurant og barer oplyses ved ankomst til hotellet.

    Spa-behandlinger er mod ekstra betaling. Visse aktiviteter indgår i begrænsede perioder.

    Ændringer i indholdet kan forekomme i løbet af sæsonen.

    Julemiddag 25/12 og nytårsmiddag indgår.

    Hotellets spa har en aldersgrænse på 16 år.

    Buffetrestauranter 1
    Restaurant Ja
    Poolbar Ja
    Snackbar Ja
    Morgenmad Buffet
    Frokost Buffet
    Middag Buffet
    Halvpension Ja
    All Inclusive Ja
    Halvpension er morgenmad og middag Ja
    Middagspåklædning Ja
    Bar Ja
  • Afstande

    Transferbus 5 m
    Busholdeplads 20 m
    Shopping 50 m
    Centrum 500 m
  • Stranden

    Strand/badning 500 m
    Type af strand Sandstrand
  • Pools

    Poolhåndklæder kan lejes, ca. 10,-/stk samt et depositum på ca. 75,-. Skifte af håndklæde ca. 10,-.

    Udendørspool Ja
    Indendørs pool Ja
    Børnepool Ja
    Separat børnepool Ja
    Dybde på børnepool 35 cm
    Pool Ja
    Ferskvandspool Ja
    Saltvandspool Ja
    Poolhåndklæder Ja
    Temperatur opvarmet pool 24 C
    Opvarmet pool i perioden 1/11-30/4, 24 C
    Jacuzzi Ja
  • Afslapning

    Spa Ja
    Massage Ja
    Sauna Ja
  • Sport

    Fitness Ja
    Træningslokale Ja
    Multicourt Ja
  • Børn og unge

    Tremmeseng Ja
    Børnestol i restauranterne Ja
    Legeplads Ja
    Legeplads udendørs Ja
  • Flyvetid

    Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 5 timer og 25 min ved direkte fly fra København.

  • Transfertid

    Beregnet transfertid ca. 35 minutteer.

    Bestil transferbus eller privat transfer
    Når du foretager en bestilling ser du, hvilke alternativer der er mulige.
    Her kan du læse mere om transfer.

  • Vores service

    Gælder 2019-10-03 til 2020-05-01

    Spørg guiderne via app'en, hjemmeside, sms eller telefon

    Vores guider kommer du nemmest i kontakt med via servicen "Spørg guiderne", som du finder både i TUI-appen og under Min side på TUI.dk. Du kan også kontakte guiderne via sms eller telefon. De er tilgængelige døgnet rundt alle ugens dage. Opstår der noget som ikke kan løses over telefonen, kommer en af vores nordiske guider til dit hotel.

    Vores guider

    • Svarer i løbet af ferien på spørgsmål du har stillet via TUI-appen, Min side eller sms døgnet rundt, oftest indenfor 30 minutter. Døgnet rundt kan du også kontake guierne på telefon, nummeret modetager du ved ankomsten.
    • De to sidste uger inden afrejse, svarer vi indenfor et døgn på spørgsmål via TUI-appen og Min side.

Værelser

Dobbeltværelse

For 2-3 personer

  • WiFi

    Ja
  • Dobbeltværelse

    30 m2
  • Deponeringsboks

    Ja
  • Deponeringsboks mod betaling

    Ja
  • Aircondition

    Ja
  • Gratis aircondition

    Ja
  • Loftvifte

    Ja
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    7 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • TV

    Ja

Balkon

Ekstraseng i soveværelse
  • for 2-3 personer med 1 ekstra seng.

Balkon, Højt oppe i bygningen

Ekstraseng i soveværelse, Højt oppe i bygningen
  • for 2-3 personer med 1 ekstra seng.

Udflugter Playa del Inglés

Det er gennem udflugterne at du kommer tæt på Playa del Inglés. Det kan dreje sig om eventyr i naturen. Eller seværdigheder og spændende indtryk af landets kultur. Men også bådudflugter, shoppingture og festaftener med det lokale køkkens specialiteter. Uanset hvilke udflugter du vælger, vil du få rejseminder, der holder længere end din solbrændte kulør.

Er der lang tid til du skal rejse, kan de ske, at mængden af udflugter stadig vokser – du finder mest at vælge mellem i de sidste måneder inden afrejsen. Velkommen til at udvide dine horisonter!

Find udflugter

Kundebedømmelser