Apartamentos El Palmar

  • Lejlighedshotel
  • Playa del Inglés, Gran Canaria, De Kanariske Øer, Spanien
  • Plus
  • TUIs kundeanmeldelser:

Om hotellet

  • 4*
    Officiel kategori
  • WiFi

Med opvarmet pool og tæt på stranden

Apartamentos El Palmar har en god beliggenhed i Playa del Inglés, tæt på både stranden, shopping og restauranter. På hotellet er der pool, børnepool, spa og træningslokale. Hotellet har også morgenmadsservering.

Selv om Apartamentos El Palmar ligger centralt er der en afslappet atmosfære inde på hotelområdet. Her er store græsarealer hvor du kan slappe af, måske i en solstol under en af havens mange palmer.

Opvarmet pool og tæt på stranden

Hotellets pool er opvarmet i vinterperioden og børnene har en separat plaske-pool. Der er ikke langt til den gyldne sandstrand, hvis du vil kombinere poolliv med lidt havbrise.

Spa og træningslokale

Apartamentos El Palmar har et lille spa med sauna, massagemuligheder og en lille indendørs pool. Hvis du vil være aktiv, har hotellet også et træningslokale med en håndfuld maskiner.

Forudbestil morgenmad

Du kan allerede hjemmefra bestille morgenmadbuffet.

Vigtig information

Renoveringsarbejde finder sted på et nabohotel fra 1/5 til 15/12 2025. Dette kan medføre en vis synlig påvirkning og støj, der kan opleves som forstyrrende.

  • Antal lejligheder : 77

Kort om hotellet

Til strand/badning
250 m
Udendørspool/Børnepool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
250 m/250 m
Bar
Nej
Transfertid
ca. 40 minutter

Gennemsnitsvejr i Playa del Inglés

Adresse & telefon

Adresse
Avda Estados Unidos 26 Playa del Inglés, Gran Canaria, Spain.
Telefon
+34928762802

Vigtig information

Receptionen er åben kl. 7.00–23.00. Tiden er foreløbig og kan blive ændret. Ved ankomst når receptionen er lukket, kan du ringe til personalet, så kommer de og åbner. Telefonnummeret finder du ved indgangen til hotellet.

Der er kun WiFi på de offentlige områder. Ingen hotelværelser/lejligheder på hotellet har internetmuligheder via kabel eller WiFi.

Receptionen er åben i dagtimerne
Ja
Officiel kategori
****
Antal lejligheder
77
Elektricitet
220
MasterCard
Ja
Eurocard
Ja
Visa
Ja
Område
Strand
WiFi
Ja
Gratis WiFi på hotellets fællesarealer
Ja
Støjniveau
Begrænset støj
Trafik
Lokal trafik
A/C på offentlige områder
Ja
Vaskeservice
Ja

Lejlighederne

Toværelses lejlighed
44 m2
Deponeringsboks
Ja
Deponeringsboks mod betaling
Ja
Aircondition
Nej
Køleskab
Ja
Køleskab i lejlighed
Ja
Rengøring
5 dage/uge
Hårtørrer
Ja
Kaffemaskine
Ja
TV
Ja
Telefon
Ja
Bruser/toilet
Ja
Køkken
Ja
Type af køkken
Tekøkken
Elkomfur
Ja
Mikrobølgeovn
Ja

Senge

Dobbeltseng
Ja

Mad og drikke

Buffetrestauranter
1
Bar
Nej
Morgenmad
Buffet
Morgenmad
Ja
Antal restauranter
1

Afstande

Lokal trafik
150 m
Shopping
250 m
Minimarked
170 m
Marina
250 m
Centrum
250 m
Lufthavn
30 km
Hæveautomat
250 m

Stranden

Strand/badning (mindste afstand)
250 m
Familievenlig strand
Ja
Gratis solsenge på stranden
Nej

Pools

Udendørspool
Ja
Indendørs pool
Ja
Pools
1
Børnepool
Ja
Børnepools
1
Separat børnepool
Ja
Dybde på børnepool
45 cm
Pool
Ja
Max. dybde i poolen
170 cm
Længde
12 m
Bredde
5 m
Poolhåndklæder
Ja
Opvarmet udendørspool
Ja
Opvarmede udendørspools (min 22 grader)
1
Opvarmet pool i perioden
Winter
Opvarmet indendørspools (min 22 grader)
Ja

Afslapning

Spa
Ja
Gratis entré til spa/wellness-området
Nej
Massage
Ja
Sauna
Ja
Aldersgrænse for spa:
16
Jacuzzi
Ja

Sport

Træningslokalet har en aldersgrænse på 16 år og tager et gebyr pr. træningstilfælde.

Fitness
Nej
Træningslokale
Ja

Tilgængelighed

Bygninger
1
Antal etager i den laveste bygning
4
Elevator
Ja
Elevator i alle bygninger
Ja
Elevatordør (bredde)
90 cm
Handicapvenlige værelser/lejligheder
2
Soveværelsesdør (bredde)
72 cm
Badeværelsesdør (bredde)
72 cm
Handicaphåndtag i poolen
Ja

Vores service: Døgnet rundt via TUI-appen

  • Gælder 2024-10-15 til 2025-05-01
  • Gælder 2025-10-15 til 2026-05-01

Service via TUI-appen

TUI-appen er den nemmeste måde at komme i kontakt med os døgnet rundt, når det passer dig. Via Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Vi kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebiler, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du finder de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. Vi hjælper naturligvis også med praktiske spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 5 timer og 25 min ved direkte fly fra København.

Transfertid

Beregnet transfertid ca. 40 minutter fra lufthavnen Gran Canaria (LPA). Du ser, hvilke transferalternativer der er, når du bestiller din rejse. Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når bestillingen er gennemført. Her kan du læse mere om transfer.

Afstande

Lokal trafik
150 m
Shopping
250 m
Minimarked
170 m
Marina
250 m
Centrum
250 m
Lufthavn
30 km
Hæveautomat
250 m

Stranden

Strand/badning (mindste afstand)
250 m
Familievenlig strand
Ja
Gratis solsenge på stranden
Nej

Kundeanmeldelser

TUI Kundeanmeldelser

8.1 af 10

209 Kundevurdering
  • Rengøring
    8 af 10
  • Maden
    7.6 af 10
  • Pool og poolområde
    8.1 af 10
  • Hotelservice
    8.4 af 10
  • Værelserne
    8 af 10

Opdateret: 11.01.2025

  • 2 af 10
Dårlige senge der knirker og knager og der kan åbentbart ikke gøres noget ved det. Møbler og køkken har set bedre dage.

Apartementos El Palmar

  • 10 af 10
Perfekt beliggenhed, tæt på strand og shopping center. Flink og venlig personale. Fin lejlighed. Og sidst, men ikke mindst lækker morgen buffet.

hvorfor vælge tui?

  • 7 af 10
meget stille og roligt, pænt og rent , venligt personale og tæt på stranden

Fin indrettet lejlighed ,med godt køkken ,og terasse.

  • 10 af 10
Godt lille hotel ,med god fitness område,og dejlig tagterrasse, med flot udsyn over strand og by. Venligt personale .

Dejligt hotel, og personale. god beliggenhed i byen

  • 10 af 10
Det var pænt og rent, måske lidt behageligere stole på altanen. Personalet var søde og rare

JM

  • 9 af 10
Fint hotel, pænt og rent dejligt område

.

  • 7 af 10
Den tredje sengeplads var næsten ikke engang stor nok til en 3 årig. Der var kun to stole på balkonen, selvom vi var tre i lejligheden.

Kundeanmeldelser

  • 8 af 10
Det var et lejlighedshotel og det var fint at bo i for os. Friheden passede os godt!

Kundeanmeldelser

  • 1 af 10
Vi havde valgt et af de billige hoteller men I Tui beskrivelse af hotellet stod der at der var en dobbeltsend, det var en af grundene til vi valgte dette hotel. Vi fik et værelse med 2 enkeltsenge som var forskellige højde på og den ene af madrasserne var ødelagt. Receptionen var stort set lukket hele tide, men da vi endelig fik fat på en, lovede han at vi ville få en ny madras i stedet for den ødelagte, men vi modtog ikke en ny under vor ophold.
Morgenmad som vi havde bestilt hjemmefra var kun fra kl. 8.30-9.30, hvis vi ankom kl 8.45 var der stort ingen brød tilbage med undtagelse af hvidt toastbrød og kl 9.15 blev der starte på afrydning. Derudover meget uvenlig betjening, nogle dag blev der åbnet for sendt altså kl 8.40 og derefter afrydning en halv time senere. Uacceptabel.