TUI SUNEO Supetar

  • TUI SUNEO
  • Brac, Makarska rivieraen, Kroatien
  • Plus
  • TUIs kundeanmeldelser:

Om hotellet

  • 4*
    Officiel kategori
  • WiFi

Moderne familiehotel med All Inclusive

Direkte ved stranden med pools, padelbane, aktiviteter og variationsrige buffeter. Nyrenoverede TUI SUNEO Supetar er et af øen Bracs bedste familiehoteller. All Inclusive indgår så du får ekstra meget for pengene.

På TUI SUNEO Supetar bor du i lyse, moderne indrettede værelser direkte ved stranden på øen Brac. Her findes det meste til en skøn familieferie indenfor rækkevidde.

Pools for store og små

Der er pools til både store og små vandhunde. Vil du hellere bade i havet er der ikke langt til stranden.

Sjove aktiviteter

Ønsker du at der skal være nogle sjove aktiviteter på hotellet, så er du kommet til det rigtige sted. Både om dagen og aftenen arrangerer SUNEO-teamet lege, konkurrencer og underholdning fra den lille scene.

  • Antal værelser : 143

Kort om hotellet

Til strand/badning
50 m - 200 m
Udendørspool/Børnepool
Ja/Ja
Centrum/Shopping
600 m/600 m
Restaurant
Ja
Transfertid
ca. 3–5 timer

TUI SUNEO

Prisvenlig ferieglæde for store og små

  • Prisvenlig ferieglæde - Mellemklasse hoteller gør turen billigere og der er masser af aktiviteterr
  • Engelsktalende aktivitetsværter organiserer vandaerobic, konkurrencer mm
  • Aftenunderholdning flere gange om ugen
  • De fleste TUI SUNEO har All Inclusive med WorldCuisine, se under respektive hotel
  • Åbent legehus og børnepool for de små på vores familiehotel
  • Nyhed! TUI SUNEO Adults Only - udvalgte hoteller for voksne fra 16 år

TUI SUNEO konceptet gælder:

  • 2025-05-02 til 2025-10-19
  • 2026-05-02 til 2026-10-19

Gennemsnitsvejr i Brac

Adresse & telefon

Adresse
Put Vele luke 4, 21400, Supetar, Croatia
Telefon
+38521640150

Vigtig information

I Kroatien opkræver hotellerne en turistskat, denne skal betales direkte til hotellet. Turistskatten for TUI SUNEO Supetar er på 1,4 euro pr. person/nat.

Reception åben hele døgnet
Ja
Officiel kategori
****
Bygget
1967
Sidst renoveret
2019
Renoveres løbende
Øvrige faciliteter, Poolområde, Restaurant
Antal værelser
143
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Eurocard
Ja
Visa
Ja
Område
Strand
Parkering
Ja
Type af parkering
Parkeringsplads
WiFi
Ja
Gratis WiFi på hotellets fællesarealer
Ja
Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne
Ja
Støjniveau
Begrænset støj
Trafik
Lokal trafik
A/C på offentlige områder
Ja
Vaskeservice
Ja

Værelser

Tremmeseng mod betaling (ca. 5 euro pr. dag).

WiFi
Ja
Dobbeltværelse
22 m2
Suite
35 m2
Juniorsuite
26 m2
Gratis deponeringsboks
Ja
Gratis aircondition
Ja
Køleskab i værelse
Ja
Rengøring
6 dage/uge
TV
Ja
Telefon
Ja
Badekar/bruser og toilet
Ja

Senge

Dobbeltseng
160x190 cm
Grand lit
180x200 cm
Klapseng
180x80 cm
Klapseng
Ja
Køjeseng
Ja

Mad og drikke

Måltider og drikkevarer

Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (husets vin, øl, sodavand eller vand).

Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering (anivste barer/tider).

Åbningstider: Hovedrestauranten: morgenmad kl. 7.30–10.30, frokost kl. 12.30–14.30 og middag kl. 19.00–21.30. Poolbaren kl. 10.00–18.00 Lobbybaren kl. 10.00–23.00 Snackbaren kl. 10.00–18.00

Sport og underholdning

Aerobics, vandaerobics, bordtennis, danseshows og livemusik.

Obs!

All Inclusive-indholdet og tider kan blive ændret i løbet af sæsonen, eksempelvis i begyndelsen og i slutningen af sæsonen, eller hvis der er få gæster.

Buffetrestauranter
1
Restaurant
Ja
Barer
2
Poolbar
Ja
Poolbar
1
Snackbar
1
Snackbar
Ja
Morgenmad
Buffet
Frokost
Buffet
Middag
Buffet
All Inclusive
Ja
A/C i restaurant
Ja
Antal restauranter
1
Specialkost
Ja
Vegetariske alternativer
Ja

Afstande

Busholdeplads
700 m
Lokal trafik
700 m
Shopping
600 m
Minimarked
100 m
Marina
600 m
Centrum
600 m
Lufthavn
25 km
Hæveautomat
150 m

Stranden

Strandhåndklæder kan lånes mod depositum.

Strand/badning (mindste afstand)
50 m
Strand/badning (max)
200 m
Type af strand
Grusstrand, Sandstrand
Familievenlig strand
Ja
Gratis strandhåndklæder
Ja

Pools

Udendørspool
Ja
Pools
3
Børnepool
Ja
Børnepools
2
Separat børnepool
Ja
Pool
Ja
Ferskvandspool
Ja
Poolhåndklæder
Ja
Poolhåndklæder mod depositum
Ja

Underholdning

Underholdning for voksne
Ja
Underholdning for børn
Ja

Sport

Vandgymnastik
Ja
Kano/vandcykel
Ja
Stand up-paddle
Ja
Dykkercenter
Ja
Vandsport (motordreven)
Ja

Børn og unge

Tremmeseng
Ja
Børnestol i restauranterne
Ja
Legeplads udendørs
Ja

Tilgængelighed

Bygninger
4
Antal etager i den laveste bygning
1
Antal etager i højste bygning
5
Kun elevator i hovedbygningen
Ja
Elevatordør (bredde)
65 cm
Rampe til reception
Ja
Værelsesdør (bredde)
75 cm
Soveværelsesdør (bredde)
75 cm
Badeværelsesdør (bredde)
60 cm

Vores service: TUI-guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt

  • Gælder 2025-05-02 til 2025-10-19
  • Gælder 2026-05-02 til 2026-10-19

Mød TUI-guiderne på hotellet

Vores internationale guideteam er på hotellet mindst et par gange om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.

Service via TUI-appen døgnet rundt

TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 2 timer og 15 min ved direkte fly fra København.

Transfertid

Forventet transfertid ca. 3-5 timer fra lufthavnen Split Airport (SPU). Du kan se transfermulighederne, når du bestiller din rejse.

Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når din bestilling er klar. Her kan du læse mere om transfer.

Det tager cirka 45 minutter fra lufthavnen til havnen i Split. Ventetid i havnen ca. 1–4 timer. Færgen/katamaranen til Brac tager ca. 45 minutter til 1 time. Transfer på Brac, cirka 10 minutter til hotellerne i Supetar og 45 minutter til hotellerne i Bol. I højsæsonen kan transfertiden blive betydeligt længere på grund af meget trafik. Færge/katamaran fra fastlandet til Brac indgår i det transferalternativ som vælges.

Afstande

Busholdeplads
700 m
Lokal trafik
700 m
Shopping
600 m
Minimarked
100 m
Marina
600 m
Centrum
600 m
Lufthavn
25 km
Hæveautomat
150 m

Stranden

Strandhåndklæder kan lånes mod depositum.

Strand/badning (mindste afstand)
50 m
Strand/badning (max)
200 m
Type af strand
Grusstrand, Sandstrand
Familievenlig strand
Ja
Gratis strandhåndklæder
Ja

Kundeanmeldelser

TUI Kundeanmeldelser

8.1 af 10

255 Kundevurdering
  • Rengøring
    8.4 af 10
  • Maden
    6.8 af 10
  • Pool og poolområde
    7.9 af 10
  • Hotelservice
    8.7 af 10
  • Værelserne
    8 af 10

Opdateret: 30.09.2025

1

  • 8 af 10
Bortset fra maden og at stranden ikke hørte til hotellet var alt fint

  • 10 af 10
En helt igennem super dejlig ferie - alt spillede, før, under og efter. Tak for en dejlig ferie

?

  • 9 af 10
Alt i alt en god oplevelse. Skal man indtænke miljøet kunne man på hotellet nøjes med at skift håndklæder, når disse blev smidt til vask.

Kommer ikke der igen og selvom tui var hurtige til, at svare på henvendelserne, så var følelsen, at det måtte vi selv gøre noget ved.jeg klager sjældent, men denne oplevelse af specielt aftensmaden var så dårlig, at ændringer er nødvendige

  • 8 af 10
Hotellet er absolut et besøg værd, men maden der serveres er langt under forventning i kvalitet. Vi har været på samme hotel for to år siden og der var sket en mærkbar forringelse af mad kvaliteten.
Sidst kunne vi sidde ved hotellets pool bar om aftenen og snakke/spille til dæmpet musik, men denne gang var den lukket efter kl 18:00. Det var et kæmpe minus da det var en af årsagerne til vi valgte dette sted igen. Denne gang kunne man gå på værelset eller i byen efter aftensmaden, hvis man ikke havde lyst til diverse støjende arrangementer på hotellets scene. Der bør altså være et alternativ til rådighed

rubrik

  • 1 af 10
Jeg fik oplevelsen af at have et dyr i min mad som kravlede rundt. en medarbejder mente den var kommet flyvende, men det var den ikke da jeg lige havde sat mig med min mad. Ikke en god oplevelse så der spiste jeg ikke mere. Der blev klaget og manageren kom til stede og undskyldte meget. Min mand fik en flaske rødvin grundet min oplevelse.

.

  • 6 af 10
Det har jeg skrevet i den allerførste indledning.

Men der rodede og flød med skrald/mad forskellige steder. de brugte ekstremt meget plastik alle steder.

Det meste af personalet var søde og imødekommende.

Dårlige til at holde pool områderne og de blev ikke støvsuget, så der lå så meget snavs i poolen.

Ikke yderligere kommentarer :)

  • 7 af 10
Fik vist noteret det hele i starten :)

Ville gøre det igen

  • 7 af 10
Knap så god kvalitet af mad, flere ting var væk hvis man ikke kom fra start. Virkelig ringe hygiejne i restaurant. Ingen tjenere sprittede fingere mellem håndtering af beskidt og rent. Flere gange set tjenere tabt bestik på gulv og alligevel dækket op med det.
Flere gæster fyldte private vandflasker fra vand automater trods skiltning, men ingen indblanding fra personale.
Intet sukkerfrit alternativ i drikke - udover vand.
Skilte ved pool ang ikke at spærre solsenge - alle gjorde det alligevel uden aktion fra hotel.
For få solsenge og parasoller ved pool.
Regler for brug af pool var ikke synlig og manglende overholdelse af regler gjorde det lidt kaotisk.
Høj underholdning til klokken 24 ALLE aftener, for højt og for meget, når man bor ud til scenen.
Nogle aftener var der larm på hotellets område til kl 1 om natten - uden indblanding fra personale.

Trods alt - ville vi komme igen.
Men for pokker hvor ville det være fantastisk med meget få tiltag.

Fint hotel

  • 8 af 10
Jeg synes beskrivelsen af det værelse jeg bestilte ikke svarede til virkeligheden. jeg havde bestilt værelse med balkon/terrasse med parkudsigt men fik et værelse med en skov af træer lige op til balkonen, så ingen fri udsyn.

-

  • 6 af 10
Nej pga maden og det dårlige og begrænsede udvalg af all inclusive. Fx kunne man kun bestille almindelig cola, hvis man ville have Cola Zepto, Sprite mm så kostede det penge. Is kunne man kun få efter kl 13, selvom snackbaren var åben et par timer før.
Buffeten var trist, uvarieret og meget af maden uspiselig.

Kundeanmeldelser

  • af 10
  • Anonym