Billeder

 
Vis alle 25 billeder

Vandpark og strandbeliggenhed  – All Inclusive indgår

Atlantica Akti Zeus ligger direkte ved stranden i Amoudara. Her er plads til både træning, afslapning og leg. Hotellet har sin egen vandpark og en god beliggenhed ved stranden. All Inclusive indgår.

Grundpris: Værelse efter valgt type, All Inclusive.
Klimakompenseret rejse

Klimakompenseret rejse

Fra 1. maj 2019 klimakompenserer vi dit ophold på dette hotel, uden ekstra omkostning. Flyver du med TUI Fly eller TUI Airways, indgår klimakompensationen i flyrejsen.
Læs mere om vores klimakompensation

Hotelfakta

  • Adresse & telefon

    Adresse Amoudara, Crete, Greece
    Telefon +30 -28103 78900
  • Vigtig information

    Beregnet transfertid ca. 20 minutter fra Heraklions lufthavn. Fra lufthavnen i Chania ca. 2,5–3 timer, turen går da oftest via Rethymnon, hvor du skifter til bus eller taxi.

    Pool- og strandhåndklæder kan lånes mod depositum.

    På stranden kan du leje to solsenge og en parasol for 5 euro pr. dag.

    I vandparken er der visse højde- og aldersbegrænsninger, læs mere under Pool-informationen.

    Hotellets ekstrasenge er 170 cm lange.

    Resortområde med lokal trafik.

    Reception åben hele døgnet Ja
    Officiel kategori ****
    Bygget 1976
    Sidst renoveret 2014-15
    Antal værelser 368
    Antal lejligheder 0
    Elektricitet 220
    Parkering Ja
    Støjniveau Begrænset støj
    Trafik Lokal trafik
  • Internet

    Gratis WiFi i lobbyen og på værelserne.

    WiFi Ja
    Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne Ja
  • Accepterede kreditkort

    American Express Ja
    MasterCard Ja
    Eurocard Ja
    Visa Ja
  • Senge

    Dobbeltseng 160x200 cm
    Enkeltseng 80x200 cm
    Sovesofa 74x170 cm
    Dobbeltseng Ja
    Enkeltseng Ja
  • Mad og drikke

    Buffetrestauranter 1
    Restaurant Ja
    Bar Ja
    Antal à la carte-restauranter 2
    Barer 3
    Poolbar Ja
    Snackbar Ja
    Morgenmad Amerikansk, Buffet
    Frokost Buffet
    Middag Buffet
    All Inclusive Ja
    Middagspåklædning Ja
    Minimarked på hotellet Ja
  • All Inclusive

    Måltider og drikkevarer

    Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (husets vin, øl, sodavand eller mineralvand).

    Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering til kl. 24.00.

    Engelsk morgenmad i hovedrestauranten kl. 7.00-10.30.
    Frokostbuffet kl. 12.0-15.00.
    Middagsbuffet i hovedrestauranten kl. 18.00-21.30.

    Snacks og enkle retter i poolbaren kl. 10.30-18.00.
    Kaffe, te og kager kl. 16.30-17.30.
    Midnatssnacks kl. 22.00-24.00.
    Ubegrænset is i løbet af dagen.

    Lobbybar kl. 10.00-24.00.
    Strand- og poolbar kl. 10.00-18.00.

    Greek & Grill kl. 19.00-21.30. Èn middag indgår i løbet af ferien. Forudbestilling er påkrævet for alle middage, der ikke serveres i hovedrestauranten.

    Den italienske restaurant er mod betaling.

    Sport og underholdning

    Underholdning med aktiviteter om dagen og aftenunderholdning.

    Øvrigt

    Middagspåklædning herrer: Lange bukser i alle restauranter.

    Tider for restaurant og barer oplyses ved ankomst til hotellet. Visse aktiviteter indgår i begrænsede perioder.

    Ændringer i indholdet kan forekomme i løbet af sæsonen.

  • Afstande

    Transferbus 10 m
    Busholdeplads 200 m
    Shopping 1 km
    Supermarked 20 m
    Centrum 3 km
  • Stranden

    Strand/badning 20 m
    Strand/badning 100 m
    Type af strand Sandstrand
  • Pools

    Vandparken

    Baby Lagoon for børn op til 5 år er der en springvandspark med jungletema, tre mindre vandrutsjebaner og et sprinklersystem til plask og leg.

    Aqua Plaground er for børn i alderen 5-10 år. En mindre pool med små vandrutsjebaner.

    Større vandrutcjebaner
    Multi-tracks 4 lanes har en aldersgrænse på 8 år og en minimumshøjde på 120 cm.
    Kamikaze, Hydrotube og Spin Bowl har en aldersgrænse på 10 år og en minimumshøjde på 120 cm.
    Wave Ride har en aldersgrænse på 12 år og en minimumshøjde på 120 cm.

    Max. vægt 100 kg for alle baner.

    Udendørspool Ja
    Børnepool Ja
    Separat børnepool Ja
    Dybde på børnepool 40 cm
    Pool Ja
    Ferskvandspool Ja
    Poolhåndklæder Ja
    Vandland Ja
    Splash-o-meter 8
    Aldersgrænse til vandrutsjebanerne 12
    Højderestriktioner til vandrutsjebanerne 120 cm
    Vandrutsjebaner 10
    Vandrutsjebaner til børn 3
    Livredder 10-18
    Vandrutsjebaner 1
    Body slides 1
    Feature slides 2
    Speed slides 2
    Tube-slides 1
  • Afslapning

    Spa Nej
    Wellness-center Ja
    Massage Ja
    Skønhedsbehandlinger Ja
  • Sport

    Fitness Nej
    Træningslokale Ja
  • Børn og unge

    Tremmeseng Ja
    Børnestol i lejlighederne Ja
    Børnestol i restauranterne Ja
  • Tilgængelighed

    Bygninger 3
    Antal etager i den laveste bygning 1
    Antal etager i højste bygning 4
    Elevator Ja
  • Flyvetid

    Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 3 timer 30 min ved fly direkte fra København.

  • Transfertid

    Fra Chania lufthavn ca. 2,5–3 timer fra lufthavnen til første hotelstop i Amoudara, transferen går oftest via Rethymnon, hvor du skifter til taxi eller bus.
    Bestil transferbus eller privat transfer
    Når du foretager en bestilling ser du, hvilke alternativer der er mulige. Her kan du læse mere om transfer.

  • Vores service

    Gælder 2021-05-02 til 2021-10-21
    og 2022-05-02 til 2022-10-21

    Vores service: Nordiske guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt

    På dette hotel er TUIs nordiske guideteam til stede minimum fem dage om ugen. Desuden kan du med vores digitale service TUI-appen få kontakt med vores guider døgnet rundt – direkte i mobilen. Hent TUI-appen gratis til din smartphone eller tablet.

    Personlig service
    TUIs nordiske guideteam er til stede på hotellet minimum fem dage om ugen for at give tips og svare på dine spørgsmål. De er til stede ved serviceskranken, og nogle gange også i spisesalen og ved poolområdet. Flere gange om ugen arrangerer de aktiviteter. De nøjagtige dage og tider kan du se i TUI-appen inden du rejser.

    Guideservice via TUI-appen
    TUI-appen er den nemmeste måde at komme i kontakt med TUIs guider når det passer dig. Under ”Spørg guiderne” i appen og Min side på tui.dk, kan du sende meddelelser og få hurtigt svar, både før og i løbet af ferien. Du skal blot oplyse dit mobilnummer og din e-mailadresse når du bestiller rejsen og derefter hente og aktivere TUI-appen med dit bestillingsnummer. I appen finder du også aktuel information om dit fly, hotel, rejsemål og transfer. Her kan du også bestille TUIs udflugter og aktiviteter.

    Du kan nå TUI-guiderne døgnet rundt, alle ugens dage

    • ”Spørg guiderne” findes både i TUI-appen og under Min rejse på tui.dk
    • Servicen starter direkte når du har bestilt din rejse.
    • Inden afrejse svarer vi indenfor et døgn, i løbet af ferien svarer vi så hurtigt vi kan – oftest indenfor 30 minutter.
    • Døgnet rundt kan du også, ved akut tilfælde, nå guiderne på telefon. Nummeret finder du i TUI-appen et døgn inden du kommer til rejsemålet. Har du ikke TUI-appen, modtager du nummeret via sms inden du rejser.

    Service i lufthavnen
    Hvis du har bestilt bustransfer, modtager du i TUI-appen information om bussens nummer og hvor den er parkeret. Desuden er TUIs internationale guideteam til stede i lufthavnen. Har du bestilt taxitransfer møder chaufføren dig i lufthavnen.

Obs!

Fra sommeren 2021 tilhører hotellet ikke længere Blue Star-konceptet.

Værelser

Dobbeltværelse

For 2-4 personer

  • WiFi

    Ja
  • Dobbeltværelse

    18-23 m2
  • Enkeltværelse

    18 m2
  • Familieværelse

    26-29 m2
  • Suite

    45-47 m2
  • Deponeringsboks mod betaling

    Ja
  • A/C mod betaling

    Ja
  • Aircondition i perioden:

    1/5-31/10
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    6 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja
  • Bruser/toilet

    Ja
  • Badekar/bruser og toilet

    Ja
 

Balkon eller balkon i stueplan

1 stole-seng i soveværelse
  • for 2-3 personer med 1 ekstra seng.

Balkon eller terrasse

Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.

Superior, Balkon eller balkon i stueplan

Bruser, Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.

Terrasse, Delt pool, Swim up

Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.

Suite

For 2-4 personer

  • WiFi

    Ja
  • Dobbeltværelse

    18-23 m2
  • Enkeltværelse

    18 m2
  • Familieværelse

    26-29 m2
  • Suite

    45-47 m2
  • Deponeringsboks mod betaling

    Ja
  • A/C mod betaling

    Ja
  • Aircondition i perioden:

    1/5-31/10
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    6 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja
  • Bruser/toilet

    Ja
  • Badekar/bruser og toilet

    Ja

Balkon eller balkon i stueplan

Dobbeltsenge eller twinsenge, Opholdsrumsdel/opholdsrum, To sovesofaer i opholdsrum/opholdsrumsdel
  • for 2-4 personer med 2 ekstrasenge.

Udflugter Amoudara

Kundebedømmelser