Vil du give dine teenagere et rigtigt eventyr? Bo i et berbertelt i ørkenen og besøg en Game of Thrones-by! Du bor på et budgethotel i Agadir og begiver dig ud på en to-dages rejse i ørkenen – et minde for livet. Din guide tager dig med til Atlasbjergenes dramatiske landskaber, hvor du kan opleve berberkulturen, inden du lægger dig til at sove i et komfortabelt telt under stjernerne. Dette er familieferien med sol, badning i poolen og en unik oplevelse.
Ørkeneventyr i Sahara
Grib chancen for at tage på en uforglemmelig todagestur fra Agadir til Sahara. Oplev berberbyer og den safranrøde by Taliouine, kamelridning ved solnedgang og middag under stjernerne. Dag to: solopgang, Ait Ben Haddou kasbah (hvor scener fra Game of Thrones blev filmet) og Ouarzazate – Afrikas Hollywood.
Læs mere og bestil Ørkeneventyr i Sahara 2 dage »
Hoteltips – Family Expedition
Her er vores bedste tips til hoteller i Agadir, som passer til familier med børn og unge, der ønsker at kombinere ferien med et ørkeneventyr i Sahara.
Riu Tikida Dunas »
Riu Tikida Dunas er et familievenligt hotel lige ved stranden i Agadir. Hotellet har et dejligt poolområde med et stort udvalg af pools og aktiviteter for alle aldre.