BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria Emblem
- BLUE STAR Resort
- Playa del Inglés, Gran Canaria, De Kanariske Øer, Spanien
Om hotellet
- WiFi
Familievenligt med ekstra faciliteter
Det familievenlige BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria Emblem ligger i en rolig del af Playa del Inglés. Her vil både store og små trives, og der er adgang til pools, splashområde og en multibane til tennis og basketball. De største værelser har plads til op til seks personer, og du kan bestille måltidspakker.
BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria Emblem er på samme hotelområde som BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria og deler alle faciliteterne. I denne del af hotellet kan du bo i bungalows eller suiter i lave en-etagers huse, som er ekstra fordelagtige at bo i. Samtlige ferieboliger har liggestole på terrassen, og nogle har egen have.
Ekstra fordele med Premier Emblem
Lejlighederne er spredt ud over området og er udstyret med ekstra faciliteter som:
- Minibar
- Badeværelsesartikler
- Poolhåndklæder (uden depositum)
- Bluetooth-højttalere
- Yogamåtte, flipfloppere og strandtaske
- Smart-tv med Chromecast
- Senere udcheckning på afrejsedagen (kl. 14)
To poolområder og en lille splashpark
I hotellets have svajer palmerne i vinden, og der er store, åbne pladser til leg og afslapning. Det ene poolområde har en opvarmet relaxpool med en tilsluttende jacuzzi, og den anden har en aktivitetspool med en lille vandrutsjebane. Begge poolområder har en separat børnepool og der er også en splashpark med vandsprøjtende figurer. Vil du hellere bade i havet, kan du tage med hotellets shuttlebus til stranden.
Spa, tennis og fitness
Hotellets spa tilbyder massagebehandlinger og sauna. Hvis du gerne vil holde dig i gang, kan du spille tennis eller basketball på multibanen. Hotellet har også et lille fitness, og til børnene er der et legerum og en udendørslegeplads.
Forudbestil måltidspakker hjemmefra
Ønsker du, at måltider skal indgå i rejsens pris, kan du tilvælge morgenmad, halvpension eller All Inclusive. Hotellets buffetrestaurant serverer buffeter til morgenmad, frokost og aftensmad, og der er siddepladser både inde og ude på en dejlig terrasse. Hotellet har også tre barer og à la carte-restauranten La Trattoria med italienske retter som pizza og pasta på menuen. Efterhånden som aftenen skrider frem, arrangeres der underholdning med shows.
Sig hej til Bamse
Bamse er flyttet ind på dette hotel, og han vil gerne møde nye venner. Nogle dage om ugen går han rundt på hotelområdet, så kom forbi og sig hej, eller tag et foto sammen med verdens stærkeste (og sødeste) bjørn.
Vigtig information
I sommerhalvåret har BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria Emblem ikke Blue Star-koncept, og Bamse er derfor ikke til stede. De præcise konceptdatoer kan du se herunder.
- Antal lejligheder : 233
Kort om hotellet
- Til strand/badning
- 2 km
- Udendørspool/Børnepool
- Ja/Ja
- Centrum
- 1 km
- Restaurant/Bar
- Ja/Ja
- Transfertid
- ca. 60 minutter
Gennemsnitsvejr i Playa del Inglés
Adresse & telefon
- Adresse
- Calle Holanda, s/n, 35100, Playa del Inglés, Gran Canaria, Spain
- Telefon
- +34 928 774 116
Vigtig information
Deponeringsboks ca. 25,-/dag.
Suiter
Suiterne har ikke tekøkken eller andre madlavningsfaciliteter.
- Reception åben hele døgnet
- Ja
- Officiel kategori
- ****
- Bygget
- 1978
- Sidst renoveret
- 2020
- Renoveres løbende
- Totalrenoveret
- Antal lejligheder
- 233
- Elektricitet
- 220
- MasterCard
- Ja
- Visa
- Ja
- Område
- Resortområde
- Der er hæveautomat på hotellet
- Ja
- Parkering
- Ja
- Gratis parkering
- Ja
- Type af parkering
- Parkeringsplads
- WiFi
- Ja
- Gratis WiFi på hotellets fællesarealer
- Ja
- Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne
- Ja
- Støjniveau
- Begrænset støj
- Trafik
- Lokal trafik
- A/C på offentlige områder
- Ja
- Deponeringsboks i receptionen
- Ja
- Vaskeservice
- Ja
Lejlighederne
- WiFi
- Ja
- Toværelses lejlighed
- 42 m2
- Treværelses lejlighed
- 46 m2
- Gratis deponeringsboks
- Ja
- Gratis aircondition
- Ja
- Loftvifte
- Ja
- Køleskab
- Ja
- Rengøring
- 5 dage/uge
- Hårtørrer
- Ja
- Elkedel
- Ja
- Kaffemaskine
- Ja
- TV
- Ja
- Badekar/bruser og toilet
- Ja
- Køkken
- Ja
- Type af køkken
- Tekøkken
- Brødrister
- Ja
- Elkomfur
- Ja
- Mikrobølgeovn
- Ja
Senge
- Sovesofa
- Ja
- Enkeltseng
- 100x200 cm
- Enkeltseng
- Ja
Mad og drikke
All Inclusive
Måltider og drikkevarer Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (husets vin, øl, sodavand eller vand).
Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering til kl. 23.00 (anviste barer/tider).
I buffetrestauranten er der en speciel afdeling for gæster der bor i Emblem-delen på hotellet. Her kan du, der har bestilt All Inclusive, spise morgenmad og middag. I denne del serveres yderlige nogle retter i forhold til den store buffet, hvor du også kan hente mad. Antallet af pladser er begrænsede, det er derfor en god idé at bestille bord på forhånd via personalet.
Du kan vælge at spise middag i buffetrestauranten eller i à la carte-restauranten La Trattoria (sidstnævnte er åben et par gange om ugen).
Obs! All Inclusive-indholdet og tider kan blive ændret i løbet af sæsonen, eksempelvis i begyndelsen og slutningen af sæsonen, eller hvis der er få gæster. Shuttlebus til stranden indgår. All Inclusive gælder frem til du forlader hotellet på afrejsedagen.
- Buffetrestauranter
- 1
- Restaurant
- Ja
- Bar
- Ja
- Antal à la carte-restauranter
- 1
- Barer
- 3
- Poolbar
- Ja
- Snackbar
- Ja
- Morgenmad
- Buffet
- Frokost
- Buffet
- Middag
- Buffet, Menu
- Halvpension
- Ja
- All Inclusive
- Ja
- Halvpension er morgenmad samt frokost eller middag
- Ja
- Morgenmad
- Ja
- Minimarked på hotellet
- Ja
Afstande
- Transferbus
- 20 m
- Minimarked
- 20 m
- Centrum
- 1 km
Stranden
- Busservice til stranden
- Ja
- Strand/badning (mindste afstand)
- 2 km
- Type af strand
- Sandstrand
- Familievenlig strand
- Ja
- Gratis solsenge på stranden
- Nej
Pools
Poolhåndklæder mod depositum, ca. 120,- pr. håndklæde.
Poolområdet nærmest receptionen har opvarmede pools i vinterperioden (både den store pool og børnepoolen).
- Udendørspool
- Ja
- Pools
- 2
- Børnepool
- Ja
- Børnepools
- 2
- Separat børnepool
- Ja
- Dybde på børnepool
- 50 cm
- Pool
- Ja
- Ferskvandspool
- Ja
- Max. dybde i poolen
- 140 cm
- Poolhåndklæder
- Ja
- Poolhåndklæder mod depositum
- Ja
- Opvarmet udendørspool
- Ja
- Opvarmede udendørspools (min 22 grader)
- 1
- Temperatur opvarmet pool
- 23 C
- Opvarmet pool i perioden
- 1/11-1/4
- Vandrutsjebaner ved poolområdet
- Ja
Afslapning
- Spa
- Ja
- Gratis entré til spa/wellness-området
- Nej
- Massage
- Ja
- Skønhedsbehandlinger
- Ja
- Sauna
- Ja
- Dampbad
- Ja
- Aldersgrænse for spa:
- 16
Underholdning
Aftenshows, international børneklub og teenageklub.
- Underholdning for voksne
- Ja
- Underholdning for børn
- Ja
Sport
Tennis koster ca. 70,- pr. time, inklusive ketcher og bolde.
Fitness er mod betaling.
- Fitness
- Ja
- Aldersgrænse i gym
- 16
- Tennis
- Ja
- Antal tennisbaner på hotelområdet
- 1
- Multicourt
- Ja
- Cykelopbevaring
- Ja
- Billard
- Ja
- Bordtennis
- Ja
Børn og unge
- Tremmeseng
- Ja
- Børnestol i lejlighederne
- Ja
- Børnestol i restauranterne
- Ja
- Legeplads
- Ja
- Legeplads udendørs
- Ja
- Legeværelse
- Ja
Tilgængelighed
Alle hotellets områder kan nås med kørestol, pånær jacuzzien ved det ene poolområde. Der er en elevator på hotellet, der fører til aftenunderholdningen.
De handicaptilpassede lejligheder har bruser med håndbruser, støttehåndtag og gulvafløb. Toilet med støttehåndtag. Dørbredde: Min 84 cm. For at bestille en handicaptilpasset lejlighed, venligst ring til vores rejsekonsulenter på tlf. 70 70 10 50.
Her kan du læse mere om at rejse med funktionsnedsættelse
- Antal etager i den laveste bygning
- 1
- Elevator
- Ja
- Elevatordør (bredde)
- 77 cm
- Velegnet for kørestolsbrugere
- Ja
- Handicapvenlige værelser/lejligheder
- 4
- Handicaptilpassede dele af hotelområdet
- Poolområde, Reception/Lobby, Restaurant, Værelser/Lejligheder
- Rampe til reception
- Ja
- Badeværelsesdør (bredde)
- 84 cm
- Skrånende nedgang til poolen
- Ja
- Handicapvenligt
- Ja
Mad og drikke
Som tilvalg kan du bestille morgenbuffet, halvpension med morgenbuffet og middag eller All Inclusive med morgenbuffet, frokostbuffet og middag. Buffeterne er overdådige, og hver dag har et tema. Alle retter er tydeligt markeret med indhold, og der er også en børnebuffet.
Når du bestiller halvpension eller All Inclusive kan du vælge at spise middag i buffetrestauranten eller i à a carte-restauranten La Trattoria.
I buffetrestauranten er der en speciel afdeling for gæster der bor i Emblem-delen på hotellet. Her kan du, der har bestilt All Inclusive, spise morgenmad og middag. I denne del serveres yderlige nogle retter i forhold til den store buffet, hvor du også kan hente mad. Antallet af pladser er begrænsede, det er derfor en god idé at bestille bord på forhånd via personalet.
Øvrigt: La Trattoria er kun åben visse dage om ugen (varierende dage), åbningstider oplyses ved ankomst til hotellet.
Julemiddag 25/12 og nytårsmiddag indgår, hvis du har bestilt halvpension eller All Inclusive.
Vores service: TUI-guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt
- Gælder 2026-05-01 til 2026-11-01
Mød TUI-guiderne på hotellet
Vores internationale guideteam er på hotellet mindst et par gange om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.
Service via TUI-appen døgnet rundt
TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.
Vores service: Danske guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt
- Gælder 2025-11-01 til 2026-05-01
Mød vores Blue Star-team
Vores Blue Star-team med dansktalende guider er på hotellet mindst fem dage om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.
Service via TUI-appen døgnet rundt
TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.
Vejen til hotellet
Flyvetid
Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 5 timer og 25 min ved direkte fly fra København.
Transfertid
Beregnet transfertid ca. 40 minutter til 60 minutter fra lufthavnen Gran Canaria (LPA). Du ser, hvilke transferalternativer der er, når du bestiller din rejse. Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når bestillingen er gennemført. Her kan du læse mere om transfer.
Afstande
- Transferbus
- 20 m
- Minimarked
- 20 m
- Centrum
- 1 km
Stranden
- Busservice til stranden
- Ja
- Strand/badning (mindste afstand)
- 2 km
- Type af strand
- Sandstrand
- Familievenlig strand
- Ja
- Gratis solsenge på stranden
- Nej
Kundeanmeldelser
Hotellet kan varmt anbefales til børnefamilier
- 22.07.2025
Der blev også badet i poolen om aften, hvilket ikke var tilladt, men der blev ikke sagt noget.
Kan anbefales
- 03.06.2025
Underholdningen: Ikke godt med karaokee, når dem, der optræder, er uden en tone i livet - godt det sluttede kl. 22 ;-) - Det kan I ikke gøre for/noget ved!! ;-)
Vi vender gerne tilbage - god oplevelse med jer.
Vi havde lejet bil - det var godt.
Vi var afsted på famiietur i anledning af en fødselsdag (min 75 år) :-) Vi var alle glade.
Super børnehotel
- 16.04.2025
Kommer igen hvis jeg kan skrabe så mange penge sammen
- 09.04.2025
.
- 05.04.2025
anmeldelse TUI
- 04.04.2025
Ved ikke
- 03.04.2025
.
- 01.04.2025
.
- 27.03.2025
Godt lejligheds hotel
- 26.03.2025