BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria Emblem

  • BLUE STAR Resort
  • Playa del Inglés, Gran Canaria, De Kanariske Øer, Spanien
  • TUIs kundeanmeldelser:

Om hotellet

  • 4*
    Officiel kategori
  • WiFi

Familievenligt med ekstra faciliteter

Det familievenlige BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria Emblem ligger i en rolig del af Playa del Inglés. Her vil både store og små trives, og der er adgang til pools, splashområde og en multibane til tennis og basketball. De største værelser har plads til op til seks personer, og du kan bestille måltidspakker.

BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria Emblem er på samme hotelområde som BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria og deler alle faciliteterne. I denne del af hotellet kan du bo i bungalows eller suiter i lave en-etagers huse, som er ekstra fordelagtige at bo i. Samtlige ferieboliger har liggestole på terrassen, og nogle har egen have.

Ekstra fordele med Premier Emblem

Lejlighederne er spredt ud over området og er udstyret med ekstra faciliteter som:

  • Minibar
  • Badeværelsesartikler
  • Poolhåndklæder (uden depositum)
  • Bluetooth-højttalere
  • Yogamåtte, flipfloppere og strandtaske
  • Smart-tv med Chromecast
  • Senere udcheckning på afrejsedagen (kl. 14)

To poolområder og en lille splashpark

I hotellets have svajer palmerne i vinden, og der er store, åbne pladser til leg og afslapning. Det ene poolområde har en opvarmet relaxpool med en tilsluttende jacuzzi, og den anden har en aktivitetspool med en lille vandrutsjebane. Begge poolområder har en separat børnepool og der er også en splashpark med vandsprøjtende figurer. Vil du hellere bade i havet, kan du tage med hotellets shuttlebus til stranden.

Spa, tennis og fitness

Hotellets spa tilbyder massagebehandlinger og sauna. Hvis du gerne vil holde dig i gang, kan du spille tennis eller basketball på multibanen. Hotellet har også et lille fitness, og til børnene er der et legerum og en udendørslegeplads.

Forudbestil måltidspakker hjemmefra

Ønsker du, at måltider skal indgå i rejsens pris, kan du tilvælge morgenmad, halvpension eller All Inclusive. Hotellets buffetrestaurant serverer buffeter til morgenmad, frokost og aftensmad, og der er siddepladser både inde og ude på en dejlig terrasse. Hotellet har også tre barer og à la carte-restauranten La Trattoria med italienske retter som pizza og pasta på menuen. Efterhånden som aftenen skrider frem, arrangeres der underholdning med shows.

Sig hej til Bamse

Bamse er flyttet ind på dette hotel, og han vil gerne møde nye venner. Nogle dage om ugen går han rundt på hotelområdet, så kom forbi og sig hej, eller tag et foto sammen med verdens stærkeste (og sødeste) bjørn.

Vigtig information

I sommerhalvåret har BLUE STAR HD Parque Cristobal Gran Canaria Emblem ikke Blue Star-koncept, og Bamse er derfor ikke til stede. De præcise konceptdatoer kan du se herunder.

  • Antal lejligheder : 233

Kort om hotellet

Til strand/badning
2 km
Udendørspool/Børnepool
Ja/Ja
Centrum
1 km
Restaurant/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca. 60 minutter

BLUE STAR

Håndplukkede hoteller – med hver sit udtryk

  • Nøje udvalgte hoteller med en afslappende atmosfære og høj kundetilfredshed
  • Skønne poolområder og god beliggenhed
  • Stort fokus på bæredygtighed og miljøcertificering
  • Lokalt og nærproduceret mad og drikke. Selvfølgelig med vegetariske alternativer
  • TUIs nordiske guider er til stede for personlig service og sjove aktiviteter om dagen på hotellet
  • Størstedelen af hotellerne har fitness og andre træningsmuligheder

BLUE STAR konceptet gælder:

  • 2025-10-01 til 2026-05-02

Gennemsnitsvejr i Playa del Inglés

Adresse & telefon

Adresse
Calle Holanda, s/n, 35100, Playa del Inglés, Gran Canaria, Spain
Telefon
+34 928 774 116

Vigtig information

Deponeringsboks ca. 25,-/dag.

Suiter

Suiterne har ikke tekøkken eller andre madlavningsfaciliteter.

Reception åben hele døgnet
Ja
Officiel kategori
****
Bygget
1978
Sidst renoveret
2020
Renoveres løbende
Totalrenoveret
Antal lejligheder
233
Elektricitet
220
MasterCard
Ja
Visa
Ja
Område
Resortområde
Der er hæveautomat på hotellet
Ja
Parkering
Ja
Gratis parkering
Ja
Type af parkering
Parkeringsplads
WiFi
Ja
Gratis WiFi på hotellets fællesarealer
Ja
Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne
Ja
Støjniveau
Begrænset støj
Trafik
Lokal trafik
A/C på offentlige områder
Ja
Deponeringsboks i receptionen
Ja
Vaskeservice
Ja

Lejlighederne

WiFi
Ja
Toværelses lejlighed
42 m2
Treværelses lejlighed
46 m2
Gratis deponeringsboks
Ja
Gratis aircondition
Ja
Loftvifte
Ja
Køleskab
Ja
Rengøring
5 dage/uge
Hårtørrer
Ja
Elkedel
Ja
Kaffemaskine
Ja
TV
Ja
Badekar/bruser og toilet
Ja
Køkken
Ja
Type af køkken
Tekøkken
Brødrister
Ja
Elkomfur
Ja
Mikrobølgeovn
Ja

Senge

Sovesofa
Ja
Enkeltseng
100x200 cm
Enkeltseng
Ja

Mad og drikke

All Inclusive

Måltider og drikkevarer Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (husets vin, øl, sodavand eller vand).

Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering til kl. 23.00 (anviste barer/tider).

I buffetrestauranten er der en speciel afdeling for gæster der bor i Emblem-delen på hotellet. Her kan du, der har bestilt All Inclusive, spise morgenmad og middag. I denne del serveres yderlige nogle retter i forhold til den store buffet, hvor du også kan hente mad. Antallet af pladser er begrænsede, det er derfor en god idé at bestille bord på forhånd via personalet.

Du kan vælge at spise middag i buffetrestauranten eller i à la carte-restauranten La Trattoria (sidstnævnte er åben et par gange om ugen).

Obs! All Inclusive-indholdet og tider kan blive ændret i løbet af sæsonen, eksempelvis i begyndelsen og slutningen af sæsonen, eller hvis der er få gæster. Shuttlebus til stranden indgår. All Inclusive gælder frem til du forlader hotellet på afrejsedagen.

Buffetrestauranter
1
Restaurant
Ja
Bar
Ja
Antal à la carte-restauranter
1
Barer
3
Poolbar
Ja
Snackbar
Ja
Morgenmad
Buffet
Frokost
Buffet
Middag
Buffet, Menu
Halvpension
Ja
All Inclusive
Ja
Halvpension er morgenmad samt frokost eller middag
Ja
Morgenmad
Ja
Minimarked på hotellet
Ja

Afstande

Transferbus
20 m
Minimarked
20 m
Centrum
1 km

Stranden

Busservice til stranden
Ja
Strand/badning (mindste afstand)
2 km
Type af strand
Sandstrand
Familievenlig strand
Ja
Gratis solsenge på stranden
Nej

Pools

Poolhåndklæder mod depositum, ca. 120,- pr. håndklæde.

Poolområdet nærmest receptionen har opvarmede pools i vinterperioden (både den store pool og børnepoolen).

Udendørspool
Ja
Pools
2
Børnepool
Ja
Børnepools
2
Separat børnepool
Ja
Dybde på børnepool
50 cm
Pool
Ja
Ferskvandspool
Ja
Max. dybde i poolen
140 cm
Poolhåndklæder
Ja
Poolhåndklæder mod depositum
Ja
Opvarmet udendørspool
Ja
Opvarmede udendørspools (min 22 grader)
1
Temperatur opvarmet pool
23 C
Opvarmet pool i perioden
1/11-1/4
Vandrutsjebaner ved poolområdet
Ja

Afslapning

Spa
Ja
Gratis entré til spa/wellness-området
Nej
Massage
Ja
Skønhedsbehandlinger
Ja
Sauna
Ja
Dampbad
Ja
Aldersgrænse for spa:
16

Underholdning

Aftenshows, international børneklub og teenageklub.

Underholdning for voksne
Ja
Underholdning for børn
Ja

Sport

Tennis koster ca. 70,- pr. time, inklusive ketcher og bolde.

Fitness er mod betaling.

Fitness
Ja
Aldersgrænse i gym
16
Tennis
Ja
Antal tennisbaner på hotelområdet
1
Multicourt
Ja
Cykelopbevaring
Ja
Billard
Ja
Bordtennis
Ja

Børn og unge

Tremmeseng
Ja
Børnestol i lejlighederne
Ja
Børnestol i restauranterne
Ja
Legeplads
Ja
Legeplads udendørs
Ja
Legeværelse
Ja

Tilgængelighed

Alle hotellets områder kan nås med kørestol, pånær jacuzzien ved det ene poolområde. Der er en elevator på hotellet, der fører til aftenunderholdningen.

De handicaptilpassede lejligheder har bruser med håndbruser, støttehåndtag og gulvafløb. Toilet med støttehåndtag. Dørbredde: Min 84 cm. For at bestille en handicaptilpasset lejlighed, venligst ring til vores rejsekonsulenter på tlf. 70 70 10 50.

Her kan du læse mere om at rejse med funktionsnedsættelse

Antal etager i den laveste bygning
1
Elevator
Ja
Elevatordør (bredde)
77 cm
Velegnet for kørestolsbrugere
Ja
Handicapvenlige værelser/lejligheder
4
Handicaptilpassede dele af hotelområdet
Poolområde, Reception/Lobby, Restaurant, Værelser/Lejligheder
Rampe til reception
Ja
Badeværelsesdør (bredde)
84 cm
Skrånende nedgang til poolen
Ja
Handicapvenligt
Ja

Mad og drikke

Som tilvalg kan du bestille morgenbuffet, halvpension med morgenbuffet og middag eller All Inclusive med morgenbuffet, frokostbuffet og middag. Buffeterne er overdådige, og hver dag har et tema. Alle retter er tydeligt markeret med indhold, og der er også en børnebuffet.

Når du bestiller halvpension eller All Inclusive kan du vælge at spise middag i buffetrestauranten eller i à a carte-restauranten La Trattoria.

I buffetrestauranten er der en speciel afdeling for gæster der bor i Emblem-delen på hotellet. Her kan du, der har bestilt All Inclusive, spise morgenmad og middag. I denne del serveres yderlige nogle retter i forhold til den store buffet, hvor du også kan hente mad. Antallet af pladser er begrænsede, det er derfor en god idé at bestille bord på forhånd via personalet.

Øvrigt: La Trattoria er kun åben visse dage om ugen (varierende dage), åbningstider oplyses ved ankomst til hotellet.

Julemiddag 25/12 og nytårsmiddag indgår, hvis du har bestilt halvpension eller All Inclusive.

Vores service: TUI-guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt

  • Gælder 2026-05-01 til 2026-11-01

Mød TUI-guiderne på hotellet

Vores internationale guideteam er på hotellet mindst et par gange om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.

Service via TUI-appen døgnet rundt

TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vores service: Danske guider på hotellet og TUI-appen døgnet rundt

  • Gælder 2025-11-01 til 2026-05-01

Mød vores Blue Star-team

Vores Blue Star-team med dansktalende guider er på hotellet mindst fem dage om ugen. De kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebil, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du kan finde de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. De svarer naturligvis også på spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie.

Service via TUI-appen døgnet rundt

TUI-appen er den nemmeste måde at nå os på, når det passer dig. Under Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 5 timer og 25 min ved direkte fly fra København.

Transfertid

Beregnet transfertid ca. 40 minutter til 60 minutter fra lufthavnen Gran Canaria (LPA). Du ser, hvilke transferalternativer der er, når du bestiller din rejse. Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når bestillingen er gennemført. Her kan du læse mere om transfer.

Afstande

Transferbus
20 m
Minimarked
20 m
Centrum
1 km

Stranden

Busservice til stranden
Ja
Strand/badning (mindste afstand)
2 km
Type af strand
Sandstrand
Familievenlig strand
Ja
Gratis solsenge på stranden
Nej

Kundeanmeldelser

TUI Kundeanmeldelser

8.5 af 10

1107 Kundevurdering
  • Rengøring
    8.4 af 10
  • Maden
    7.7 af 10
  • Pool og poolområde
    8.7 af 10
  • Hotelservice
    8.8 af 10
  • Værelserne
    8.5 af 10

Opdateret: 26.09.2025

Hotellet kan varmt anbefales til børnefamilier

  • 9 af 10
Hotellet ligger fint i forhold til strand, indkøbscenter og der er forholdsvis roligt. Selve bungalowen var super fin og det fungerede rigtig fint med EMBLEM, som vi havde bestilt. Dog fik vi ikke skiftet sengetøj den uge vi var der, så det kan godt gøres bedre. Underholdningen om aften var ikke god - meget kedelig, så her kan der godt ske forbedring.
Der blev også badet i poolen om aften, hvilket ikke var tilladt, men der blev ikke sagt noget.

Kan anbefales

  • 10 af 10
Vi spiste på den italienske restaurant La Trattoria - det burde være en del af all inclusive (vin/drikkevarer) - vi ville nok hellere bare have spist som de andre dage.
Underholdningen: Ikke godt med karaokee, når dem, der optræder, er uden en tone i livet - godt det sluttede kl. 22 ;-) - Det kan I ikke gøre for/noget ved!! ;-)

Vi vender gerne tilbage - god oplevelse med jer.

Vi havde lejet bil - det var godt.
Vi var afsted på famiietur i anledning af en fødselsdag (min 75 år) :-) Vi var alle glade.

Super børnehotel

  • 10 af 10
Super børnehotel. Alt var SÅ rent og vel plejet. Maden super og masse af aktiviteter.

Kommer igen hvis jeg kan skrabe så mange penge sammen

  • 9 af 10
Godt sted for flere familie sam rejser

.

  • 5 af 10
Slidte værelser og dårlig beliggenhed.

anmeldelse TUI

  • 9 af 10
ja - det er et dejligt hotel og det er ikke TUI der skal lastes for meget uopdragne børn der styrter rundt medens der spises

Ved ikke

  • 10 af 10
Super hotel. Betjeningen i top. Børnevenligt. All inclusive var helt i top.

.

  • 3 af 10
Vi havde bestilt en større hytte da der var køkken, men det var totalt ubrugeligt på grund af myrer. Der var ikke tilstrækkelig muligheder for at spritte hænder ved buffeterne. Der var generelt et service niveau som er under standard fra hvad vi havde forventet, og for lidt information - fx skulle man skrive 0 foran værelsesnummeret for at logge på wifi, det kunne man sagtens have skrevet eller sagt i receptionen, men vi blev nødt til selv at gå ned og spørge efter det. Samme med depositum af håndklæder, hvor vi efterspurgte det i receptionen som sendte os i spa’en, og dernede oplyste de så at det skulle betales med kontanter, som man så skulle tilbage til receptionen for at hæve. Manglende information om tilbud til børn.

.

  • 9 af 10
Fint hotel

Godt lejligheds hotel

  • 8 af 10
Et godt sted især for børnefamilier, men også til et par som os pensionister.😊

Kundeanmeldelser

  • af 10
  • Anonym