Gå til søgning Gå til indhold

Citadines Saint-Germain-des-Prés Paris

  • Paris, Frankrig

Om hotellet

  • 4*
    Officiel kategori

Lejligheder i det livlige Latinerkvarter

Lejlighedshotellet Citadines Saint-Germain–des–Pres Paris ligger et stenkast fra Seinen i det livlige latinerkvarter i bydelen St. Germain. Her ligger hyggelige cafeer, kunstgallerier og luksuriøse mærkevarebutikker side om side. Et stenkast fra hotellet ligger broen Pont Neuf og katedralen Notre-Dame.

Nærmeste metrostation: Saint Michel

På hotellet findes:

  • 24 timers reception
  • Deponeringsboks
  • Træningslokale
  • Vaskeservice

Alle lejligheder har:

  • Aircondition og centralvarme
  • WiFi
  • Tekøkken med lille køleskab
  • Mikrobølgeovn
  • Elkedel
  • Telefon og tv
  • Badekar/bruser og toilet
  • Hårtørrer

Nogle værelser kan bestilles til flere end det ordinære antal, f.eks. et dobbeltværelse der disponeres af tre. Ekstra person(er) sover da i ekstraseng, f.eks. klapseng eller sovesofa.

Her benytter vi hotellets betegnelser for værelsestyper.

Kort om hotellet

Udendørspool
Ja
Bar
Ja

Gennemsnitsvejr i Paris

Pools

pools
1
udendørs pool
Ja
indendørs pool
Ja

Mad og drikke

barer
Ja

Sport

aerobic
Ja
fitnessrum
Ja
cykeludlejning
Ja

Børn og unge

børnepasning
Ja

Vigtig information

antal etager
7
antal værelser
204
sidste store renovering
2006
byggeår
1984
aircondition
Ja
indcheckning
16:00
udcheckning
12:00
have
Ja
deponeringsboks
Ja
WiFi på hotellet
Ja
elevator
Ja
Officiel kategori
****

Værelser

justerbar aircondition
Ja
badekar
Ja
kaffe-/te-maskine
Ja
dobbeltseng
Ja
hårtørrer
Ja
opvarmning
Ja
tekøkken
Ja
mikrobølgeovn
Ja
deponeringsboks på værelset
Ja
bruser
Ja
TV
Ja

Adresse & telefon

Telefon
+33144077000
Adresse
53 ter Quai des Grands Augustins, 75006, Paris, France

Afstande

Togstation
80,8 km

  • Gælder 2025-05-01 til 2027-04-30

Service via TUI-appen

TUI-appen er den nemmeste måde at komme i kontakt med os døgnet rundt, når det passer dig. Via Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Vi kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebiler, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du finder de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. Vi hjælper naturligvis også med praktiske spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Vores rejser til Paris sker med rutefly til en af Paris internationale lufthavne, Charles de Gaulle eller Orly, hvilket indebærer, at rejselængden er fleksibel.

Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 2 timer med direkte fly fra København.

Transfertid

Afstanden til centrale Paris fra lufthavnen Charles de Gaulle ca. 34 km og fra lufthavnen Orly ca. 18 km. En taxi fra lufthavnen Orly tager ca. 30 minutter, og fra Charles de Gaulle tager det cirka 60 minutter (afhængig af trafikken).

Du kan bestille transfer med taxi til dit hotel ved at logge ind på myTUI på tui.dk.

Afstande

Togstation
80,8 km