Capitol Hill Hotel

  • Washington DC, USA
  • Plus

Om hotellet

  • WiFi

I gåafstand til Det Hvide Hus

I det centrale Washington ligger Capitol Hill Hotel. Her bor du i klassiske værelser og hotellet har morgenmadslokale og træningsfaciliteter. Det Hvide Hus ligger ca. 1 km. fra hotellet, og derfra er der ikke langt til Smithsonian American Art Museum og National Gallery of Art.

Nærmeste station: Capitol South Station

På hotellet findes:

  • 24 timers reception
  • Morgenmadslokale
  • Træningslokale
  • Vaskeservice

Alle værelser har:

  • Bad/bruser og toilet
  • WiFi og tv
  • Aircondition
  • Deponeringsboks
  • Hårtørrer

I USA garanteres ikke en seng pr. person. Værelserne har normalt en eller to senge, som man deles om. Ekstrasenge tilbydes ikke.

Her benytter vi hotellets betegnelser for værelsestyper.

  • Antal værelser : 152

Gennemsnitsvejr i Washington DC

Adresse & telefon

Adresse
200 C Street S.E., WASHINGTON DC, United States

Vigtig information

Reception åben hele døgnet
Ja
Antal værelser
152
American Express
Ja
MasterCard
Ja
Visa
Ja
WiFi
Ja
A/C på offentlige områder
Ja
Indcheckning
15:00-01:00
Udcheckning
12:00
Deponeringsboks i receptionen
Ja
Vaskeservice
Ja

Mad og drikke

Morgenmad
Kontinental
Morgenmad
Ja
Café
Ja

Underholdning

Underholdning for børn
Ja

Sport

Fitness
Ja

Tilgængelighed

Elevator
Ja
Velegnet for kørestolsbrugere
Nej

Vores service: Døgnet rundt via TUI-appen

  • Gælder 2024-11-01 til 2025-05-01
  • Gælder 2025-05-01 til 2025-11-01
  • Gælder 2025-11-01 til 2026-05-01

Service via TUI-appen

TUI har ikke personale på dette rejsemål, men med TUI-appen kan du nå os 24 timer i døgnet, når det passer dig. Via Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Vi kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebiler, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du finder de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. Vi hjælper naturligvis også med praktiske spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Transfertid

Vores rejser til Washington DC er med rutefly til en af byens internationale lufthavne. Derfor kan du bestille rejsen med en fleksibel rejselængde.

Du kan bestille transfer med taxi til dit hotel ved at logge ind på myTUI på tui.dk.