Clementin Old Town
- Prag, Tjekkiet
Tripadvisor
Om hotellet
- WiFi
Unik historie midt i den gamle bydel
Clementin Old Town ligger midt i den gamle bydel i Prag. Huset blev bygget i 1360 og er kun 3,28 meter bredt. Hotellet er omgivet af hyggelige restauranter, barer og butikker. Du er tæt på mange af Prags seværdigheder, blandt andet Karlsbroen, det Astronomiske ur og Klementinums kirker og observatorium
Nærmeste sporvognsstation: Karlovy lázně.
På hotellet findes:
- 24 timers reception
- Morgenmadslokale og bar
- Cykeludlejning
- Vaskeservice
Alle værelser har:
- WiFi
- Aircondition og centralvarme
- Deponeringsboks
- Minibar
- Elkedel
- Telefon og tv
- Badekar/bruser og toilet
- Hårtørrer
Nogle værelser kan bestilles til flere end det ordinære antal, f.eks. et dobbeltværelse der disponeres af tre. Ekstra person(er) sover da i ekstraseng, f.eks. klapseng eller sovesofa.
Her benytter vi hotellets betegnelser for værelsestyper.
- Antal værelser : 9
Kort om hotellet
- Centrum
- 10 m
- Bar
- Ja
Gennemsnitsvejr i Prag
Adresse & telefon
- Adresse
- SEMINARSKA, 4, PRAGUE, Czech Republic
Vigtig information
- Sidst renoveret
- 2010
- Antal værelser
- 9
- American Express
- Ja
- MasterCard
- Ja
- Eurocard
- Ja
- Visa
- Ja
- Parkering
- Ja
- WiFi
- Ja
- A/C på offentlige områder
- Ja
- Indcheckning
- 16:00-22:00
- Udcheckning
- 08:00-12:00
- LGBT-venligt
- Ja
- Deponeringsboks i receptionen
- Ja
- Vaskeservice
- Ja
Værelser
- WiFi
- Ja
- Deponeringsboks
- Ja
- Centralvarme
- Ja
- Minibar
- Ja
- Hårtørrer
- Ja
- Elkedel
- Ja
- TV
- Ja
- Telefon
- Ja
- Bruser/toilet
- Ja
- Badekar og toilet
- Ja
- Gulvtæppe
- Ja
Mad og drikke
- Bar
- Ja
- Morgenmad
- Buffet
- Morgenmad
- Ja
- Morgenmadslokale
- Ja
- Café
- Ja
Afstande
- Lokal trafik
- 400 m
- Centrum
- 10 m
- Lufthavn
- 14.5 km
Sport
- Cykeludlejning
- Ja
Børn og unge
- Tremmeseng
- Ja
Tilgængelighed
- Elevator
- Ja
- Velegnet for kørestolsbrugere
- Nej
Vores service: Døgnet rundt via TUI-appen
- Gælder 2024-11-01 til 2025-05-01
- Gælder 2025-05-01 til 2025-11-01
- Gælder 2025-11-01 til 2026-05-01
Service via TUI-appen
TUI har ikke personale på dette rejsemål, men med TUI-appen kan du nå os 24 timer i døgnet, når det passer dig. Via Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Vi kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebiler, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du finder de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. Vi hjælper naturligvis også med praktiske spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.
Vejen til hotellet
Flyvetid
Vores rejser til Prag opererer med rutefly til Václav Havel International Airport, hvilket betyder, at du kan bestille en rejse til den tjekkiske hovedstad med fleksibel rejsetid.
Din flyvetid afhænger af, hvilket fly du vælger, cirka 1 time og 20 minutter med et direkte fly fra København.
Transfertid
Afstanden fra Prags lufthavn Václav Havel til centrum af Prag er omkring 19 km. En taxatur fra lufthavnen tager cirka 1 time (i højsæsonen kan det tage længere tid afhængigt af trafikken). Du kan forudbestille en taxatransfer til dit hotel ved at logge ind på myTUI.
Afstande
- Lokal trafik
- 400 m
- Centrum
- 10 m
- Lufthavn
- 14.5 km