TIGOTAN Lovers & Friends Playa de las Américas

  • Playa de las Américas, Tenerife, De Kanariske Øer, Spanien

Om hotellet

  • WiFi

Tagterrasse med pool og panoramaudsigt

TIGOTAN Lovers & Friends Playa de las Américas på Tenerife er et godt valg til dig der ønsker et hotel med en voksen atmosfære i Playa de las Americas. Især skal nævnes panoramaudsigten fra tagpoolen. Hotellet tilbyder også fitnesslokale, restaurant, bar og terrasser

På hotellet er der:

  • Pools
  • Restaurant og bar
  • Døgnåben reception
  • WiFi
  • Fitnesslokale

Alle værelser og lejligheder har:

  • WiFi
  • A/C
  • Deponeringsboks
  • Tv
  • Bad og toilet
  • Hårtørrer

Visse værelser kan bestilles til flere end det ordinære antal personer, f.eks. et dobbeltværelse der disponeres af tre. Ekstra person(er) sover da i ekstraseng, f.eks. klapseng eller sovesofa.

Her benytter vi hotellets betegnelser for værelsestyper.

  • Antal værelser : 416

Kort om hotellet

Til strand/badning
500 m
Restaurant/Bar
Ja/Ja
Transfertid
ca. 30 minutter

Gennemsnitsvejr i Playa de las Américas

Adresse & telefon

Adresse
Calle Noelia Afonso Cabrera, 6, PLAYA DE LAS AMERICAS, Spain

Vigtig information

Reception åben hele døgnet
Ja
Sidst renoveret
2012
Antal værelser
416
MasterCard
Ja
Visa
Ja
WiFi
Ja
Kun for voksne
Ja
A/C på offentlige områder
Ja
Indcheckning
16:00-01:00
Udcheckning
12:00
Deponeringsboks i receptionen
Ja
Vaskeservice
Ja

Værelser

WiFi
Ja
Deponeringsboks
Ja
Hårtørrer
Ja
TV
Ja
Telefon
Ja
Badekar og toilet
Ja

Mad og drikke

Restaurant
Ja
Bar
Ja
Poolbar
Ja
Morgenmad
Buffet
Middag
Buffet, Menu
A/C i restaurant
Ja
Café
Ja
Vegetariske alternativer
Ja

Afstande

Lokal trafik
50 m
Lufthavn
17 km

Stranden

Strand/badning (mindste afstand)
500 m
Strand/badning (max)
500 m

Pools

Opvarmede udendørspools (min 22 grader)
2

Afslapning

Massage
Ja
Frisør
Ja

Underholdning

Underholdning for voksne
Ja

Sport

Fitness
Ja
Cykeludlejning
Ja

Børn og unge

Legeplads
Ja

Tilgængelighed

Antal etager i den laveste bygning
5
Elevator
Ja
Velegnet for kørestolsbrugere
Ja

Vores service: Døgnet rundt via TUI-appen

  • Gælder 2024-11-01 til 2025-05-01

Service via TUI-appen

TUI har ikke personale på dette rejsemål, men med TUI-appen kan du nå os 24 timer i døgnet, når det passer dig. Via Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Vi kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebiler, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du finder de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. Vi hjælper naturligvis også med praktiske spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.

Vejen til hotellet

Flyvetid

Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka. 5 timer 25 min. ved direkte fly fra København

Transfertid

Beregnet transfertid cirka 30 minutter fra lufthavnen Tenerife South Airport (TFS). Du ser, hvilke transferalternativer der er tilgængelige, når du bestiller din rejse. Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når bestillingen er gennemført. Her kan du læse mere om transfer.

Afstande

Lokal trafik
50 m
Lufthavn
17 km

Stranden

Strand/badning (mindste afstand)
500 m
Strand/badning (max)
500 m

Kundeanmeldelser

>

Dejligt hotel med skøn mad

  • 8 af 10
Dejligt hotel med SKØN mad. Rengøringen af værelset var ikke som vi har oplevet på andre hoteller, men den var ok. Synd at solsenge spærres med håndklæder allerede før det bliver lyst.
>

?

  • 4 af 10
Ok hotel, men der var meget støjende. Musik alle steder ingen ro nogle steder. Værelser uden pooludsigt, kaldes deluxe værelser, var mørke og støjende. Vi betalte for en opgradering.
Vi kan ikke anbefale hotellet.