Globales Lord Nelson
- Santo Tomas, Menorca, Spanien
Tripadvisor
Om hotellet
- WiFi
Tæt på stranden i Santo Tomas
Fra Globales Lord Nelson er der kun få skridt til den lange sandstrand i det lille feriested Santo Tomas i det sydlige Menorca. Hotellet har både restaurant, barservice og pool med tilstødende terrasse, hvor liggestole venter.
Du, der ønsker at nyde rolige og afslappede dage, vil trives i Santo Tomas. Udover den hyggelige strand finder du langt de fleste restauranter og cafeer langs hovedgaden. Vil du opleve mere af Menorca, kan du køre til Mahon, øens hovedstad, på omkring en time.
På hotellet er der:
- Receptionen er åben 24 timer i døgnet
- Restaurant og bar
- Pool
- Parkering
- Wifi
- Vaskeservice mod betaling
- Cykeludlejning
Alle værelser/lejligheder har:
- Brus/bad og toilet
Indkvartering på Globales Lord Nelson
Nogle værelser/lejligheder kan bestilles til mere end det sædvanlige antal gæster, f.eks. kan et dobbeltværelse benyttes af tre personer. Yderligere person(er) sover da i en ekstra seng, f.eks. en sammenklappelig seng eller sovesofa.
I nogle lande er en seng pr. person ikke garanteret. Værelserne har normalt en eller to delte senge, og der tilbydes ingen ekstra senge.
Her bruger vi hotellets egne navne for værelsestyper.
- Antal værelser : 189
Kort om hotellet
- Til strand/badning
- 50 m
- Udendørspool
- Ja
- Restaurant/Bar
- Ja/Ja
Gennemsnitsvejr i Santo Tomas
Adresse & telefon
- Adresse
- Urbanización Santo Tomàs, s/n, Es Migjorn Gran - Menorca, Spain
Vigtig information
- Reception åben hele døgnet
- Ja
- Sidst renoveret
- 2016
- Antal værelser
- 189
- MasterCard
- Ja
- Visa
- Ja
- Parkering
- Ja
- WiFi
- Ja
- Kun for voksne
- Ja
- A/C på offentlige områder
- Ja
- Indcheckning
- 18:00-00:00
- Udcheckning
- 12:00-11:00
- Deponeringsboks i receptionen
- Ja
- Vaskeservice
- Ja
Mad og drikke
- Restaurant
- Ja
- Bar
- Ja
- Poolbar
- Ja
- Morgenmad
- Buffet
- Frokost
- Buffet
- Middag
- Buffet
- Café
- Ja
Stranden
- Strand/badning (mindste afstand)
- 50 m
- Strand/badning (max)
- 50 m
Pools
- Udendørspool
- Ja
- Pools
- 1
- Pool
- Ja
Afslapning
- Sauna
- Ja
- Jacuzzi
- Ja
Underholdning
- Underholdning for voksne
- Ja
Sport
- Cykeludlejning
- Ja
- Bueskydning
- Ja
- Billard
- Ja
- Sejlads
- Ja
Tilgængelighed
- Antal etager i den laveste bygning
- 5
- Velegnet for kørestolsbrugere
- Ja
Vores service: Døgnet rundt via TUI-appen
- Gælder 2025-05-01 til 2025-11-01
Service via TUI-appen
TUI-appen er den nemmeste måde at komme i kontakt med os døgnet rundt, når det passer dig. Via Spørg guiderne i appen kan du sende beskeder på dansk og få hurtige svar, både før og under din ferie. Vi kan hjælpe dig med at bestille oplevelser og lejebiler, give dig tips til restauranter og vise dig, hvor du finder de bedste shoppingmuligheder og de fineste strande. Vi hjælper naturligvis også med praktiske spørgsmål, der måtte opstå, så I får en dejlig og afslappende ferie. Du kan også kontakte os på telefon 24 timer i døgnet ved akutte sager.
Vejen til hotellet
Flyvetid
Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 3 timer med direkte fly fra København til Menorca.
Transfertid
Forventet transfertid ca. 45 minutter fra lufthavnen Menorca Airport (MAH). Du kan se transfermulighederne, når du bestiller din rejse.
Du kan også bestille transfer ved at logge ind på din myTUI-konto, når din bestilling er klar. Her kan du læse mere om transfer.
Stranden
- Strand/badning (mindste afstand)
- 50 m
- Strand/badning (max)
- 50 m