Blue Star Atlantica Akti Zeus

TTTT

8.5 af 10

  • Strand/badning 20 m
  • Udendørspool / Børnepool Ja / Ja
  • Centrum / Shopping 3 km / 1 km
  • Restaurant / Bar Ja / Ja

Vandpark og strandbeliggenhed  – All Inclusive indgår

Blue Star Atlantica Akti Zeus ligger direkte ved stranden i Amoudara. Her er plads til både træning, afslapning og leg. Hotellet har sin egen vandpark og en god beliggenhed ved stranden. All Inclusive indgår.  

Grundpris: Værelse efter valgt type, All Inclusive.

Hotelfakta

  • Adresse & telefon

    Adresse Amoudara, Crete, Greece
    Telefon +30 -28103 78900
  • Vigtig information

    Deponeringsboks mod betaling.

    Pool- og strandhåndklæder kan lånes mod depositum.

    På stranden kan du leje to solsenge og en parasol for 5 euro pr. dag.

    I vandparken er der visse højde- og aldersbegrænsninger, læs mere under All Inclusive-informationen.

    Hotellets ekstrasenge er 170 cm lange.

    Middagspåklædning herrer: lange bukser til middagen i alle restauranter.

    Transfer fra Heraklion lufthavn ca. 25 min, fra Chanias lufthavn ca. 2 timer 15 min.

    Resortområde med lokal trafik.

    Reception åben hele døgnet Ja
    Officiel kategori ****
    Bygget 1976
    Sidst renoveret 2014-15
    Elevator Ja
    Bygninger 3
    Etager 1
    Antal etager 4
    Antal værelser 368
    Antal lejligheder 0
    Elektricitet 220
    Parkering Ja
    Støjniveau Begrænset støj
    Trafik Lokal trafik
    Minimarked på hotellet Ja
  • Internet

    Gratis WiFi i lobbyen og på værelserne.

    WiFi Ja
  • Accepterede kreditkort

    American Express Ja
    MasterCard Ja
    Eurocard Ja
    Visa Ja
  • Senge

    Dobbeltseng 160x200 cm
    Enkeltseng 80x200 cm
    Sovesofa 74x170 cm
    Dobbeltseng Ja
    Enkeltseng Ja
  • Mad og drikke

    Buffetrestauranter 4
    Restaurant Ja
    Barer 2
    Poolbar Ja
    Snackbar Ja
    Morgenmad Amerikansk, Buffet
    Frokost Buffet
    Middag Buffet
    All Inclusive Ja
    Middagspåklædning Ja
    Bar Ja
  • Afstande

    Transferbus 10 m
    Busholdeplads 200 m
    Shopping 1 km
    Supermarked 20 m
    Centrum 3 km
  • Stranden

    Strand/badning 20 m
    Til strand/badning 100 m
    Type af strand Sandstrand
  • Pools

    Udendørspool Ja
    Børnepool Ja
    Separat børnepool Ja
    Dybde på børnepool 40 cm
    Pool Ja
    Ferskvandspool Ja
    Poolhåndklæder Ja
    Splash-o-meter 8
    Aldersgrænse til vandrutsjebanerne 12
    Højderestriktioner til vandrutsjebanerne 120 cm
    Vandrutsjebaner 10
    Vandrutsjebaner til børn 3
    Livredder 10-18
    Vandrutsjebaner 1
    Body slides 1
    Feature slides 2
    Speed slides 2
    Tube-slides 1
  • Afslapning

    Spa Nej
  • Sport

    Fitness Nej
    Træningslokale Ja
  • Børn og unge

    Tremmeseng Ja
    Børnestol i lejlighederne Ja
    Børnestol i restauranterne Ja
  • Flyvetid

    Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 3 timer 30 min ved fly direkte fra København.

  • Transfertid

    Fra lufthavnen i Heraklion til første hotelstop i Amadoura ca. 20 minutter. Fra Chania lufthavn ca. 2,5–3 timer fra lufthavnen til første hotelstop i Amoudara, transferen går oftest via Rethymnon, hvor du skifter til taxi eller bus.
    Bestil transferbus eller privat transfer
    Når du foretager en bestilling ser du, hvilke alternativer der er mulige. Her kan du læse mere om transfer.

  • Vores service

    Gælder 2018-03-01 til 2018-12-01
    og 2019-03-01 til 2019-12-01

    Vi er på hotellet fem gange om ugen

    Vores serviceguider er på hotellet fem dage om ugen, hvor de giver tips og svarer på spørgsmål. Du kan også nå guiderne via vores service "Spørg guiderne". Den findes både under Min side på TUI.dk og i TUI-appen, som du gratis kan hente til din smartphone eller tablet. Et andet alternativ er at kontakte guiderne via sms eller telefon.

    Vores guider

    • Svarer i ferien på spørgsmål, du har stillet via TUI-appen, Min side eller sms døgnet rundt, oftest indenfor 30 minutter. Døgnet rundt kan du også nå guiderne på telefon, nummeret modtager du ved ankomsten.
    • Besvarer de sidste to uger inden afrejse spørgsmål via TUI-appen og Min side indenfor et døgn.

      Desuden:

    • Vi arrangerer Blue Star-aktiviteter indenfor hotellet flere gange om ugen.

Blue Star

Nøje udvalgte hoteller

Blue Star-konceptet gælder:

01-03-2018

til

01-12-2018

01-03-2019

til

01-12-2019

Vores Blue Star-hoteller er nøje udvalgte, så du nemt kan finde netop dit favorithotel, uanset om du foretrækker at være tæt på stranden, gode poolområder eller synes det er ekstra vigtigt med værelser med plads til mange. Hotellet drives med stort engagement af erfarent personale. Måske er det derfor, at så mange gæster vælger at komme tilbage år efter år. Her findes desuden altid TUIs skandinaviske guider, som kan hjælpe med at gøre din ferie fuldendt.

Altid på Blue Star

  • Nøje udvalgte hoteller, der drives med stort engagement
  • Skønne poolområder, som passer til store og små
  • Bamse hilser på og børnene kan danse løs på Bamses minidisco
  • Hver dag arrangeres lege og aktiviteter for dem, der har lyst
  • God mad og drikkevarer findes altid inden for rækkevidde
  • TUIs skandinaviske guider er på pletten for at hjælpe og give gode tips
  • All Inclusive

    Måltider og drikkevarer

    Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (husets vin, øl, sodavand eller mineralvand).

    Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering til kl. 24.00.

    Engelsk morgenmad i hovedrestauranten kl. 7.00-10.30.
    Frokostbuffet kl. 12.0-15.00.
    Middagsbuffet i hovedrestauranten kl. 18.00-21.30.

    Snacks og enkle retter i poolbaren kl. 10.00-18.00.
    Kaffe, te og kager kl. 16.30-17.30.
    Midnatssnacks kl. 23.00-24.00.
    Ubegrænset is i løbet af dagen.

    Lobbybar kl. 10.00-24.00.
    Strand- og poolbar kl. 10.00-18.00.

    Greek & Grill kl. 19.00-21.30. Èn middag indgår i løbet af ferien. Forudbestilling er påkrævet for alle middage, der ikke serveres i hovedrestauranten.

    Den italienske restaurant er mod betaling.

    Sport og underholdning

    Underholdning med aktiviteter om dagen og aftenunderholdning.

    Vandparken

    Til børn over 3 år er der en springvandspark med jungletema, tre mindre vandrutsjebaner og et sprinklersystem til plask og leg.

    Der er også en mindre pool til børn 1-9 år med rustsjebaner.

    De større vandrutsjebaner har en aldersgrænse på 10 år og en minimumshøjde på 120 cm. 12 år og min 120 cm gælder for Wave Ride. Max. vægt 100 kg for alle baner.

    Øvrigt

    Tider for restaurant og barer oplyses ved ankomst til hotellet. Visse aktiviteter indgår i begrænsede perioder.

    Ændringer i indholdet kan forekomme i løbet af sæsonen.

  • Mad og drikke

    All Inclusive med populære buffeter og à la carte-middage indgår.

    All Inclusive med populære buffeter og à la carte-middage indgår.

    All Inclusive med populære buffeter og à la carte-middage indgår.

Værelser

Dobbeltværelse

For 2-4 personer

  • WiFi

    Ja
  • Dobbeltværelse

    18-23 m2
  • Enkeltværelse

    18 m2
  • Deponeringsboks

    Ja
  • Aircondition

    Ja
  • Aircondition (alt A/C) mod betaling

    Ja
  • Aircondition (alt A/C) i perioden:

    1/5-31/10
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    6 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • Elkedel

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja
  • Bruser/toilet

    Ja
  • Badekar/bruser og toilet

    Ja

Balkon eller balkon i stueplan

Ekstraseng, Sovesofa i værelset
  • for 2-4 personer med 2 børn i ekstra seng.
  • All Inclusive

Balkon eller balkon i stueplan

Dobbeltsenge eller twinsenge
  • for 2 personer.
  • All Inclusive

Balkon eller balkon i stueplan

Ekstraseng i soveværelse
  • for 2-3 personer med 1 ekstra seng.
  • All Inclusive

Familieværelse

For 2-4 personer

  • WiFi

    Ja
  • Dobbeltværelse

    18-23 m2
  • Enkeltværelse

    18 m2
  • Deponeringsboks

    Ja
  • Aircondition

    Ja
  • Aircondition (alt A/C) mod betaling

    Ja
  • Aircondition (alt A/C) i perioden:

    1/5-31/10
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    6 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • Elkedel

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja
  • Bruser/toilet

    Ja
  • Badekar/bruser og toilet

    Ja

Balkon eller balkon i stueplan

Dobbeltsenge eller twinsenge, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.
  • All Inclusive

Superior, Balkon eller balkon i stueplan

Bruser, Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.
  • All Inclusive

Terrasse, Direkte udgang til pool

Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.
  • All Inclusive

Suite

For 2-4 personer

  • WiFi

    Ja
  • Dobbeltværelse

    18-23 m2
  • Enkeltværelse

    18 m2
  • Deponeringsboks

    Ja
  • Aircondition

    Ja
  • Aircondition (alt A/C) mod betaling

    Ja
  • Aircondition (alt A/C) i perioden:

    1/5-31/10
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    6 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • Elkedel

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja
  • Bruser/toilet

    Ja
  • Badekar/bruser og toilet

    Ja

Balkon eller balkon i stueplan, Familiesuite

Dobbeltsenge eller twinsenge, To sovesofaer i opholdsrum/opholdsrumsdel
  • for 2-4 personer med 2 ekstrasenge.
  • All Inclusive

Kort

Udflugter Amoudara

Det er gennem udflugterne at du kommer tæt på Amoudara. Det kan dreje sig om eventyr i naturen. Eller seværdigheder og spændende indtryk af landets kultur. Men også bådudflugter, shoppingture og festaftener med det lokale køkkens specialiteter. Uanset hvilke udflugter du vælger, vil du få rejseminder, der holder længere end din solbrændte kulør.

Er der lang tid til du skal rejse, kan de ske, at mængden af udflugter stadig vokser – du finder mest at vælge mellem i de sidste måneder inden afrejsen. Velkommen til at udvide dine horisonter!

Kundebedømmelser

Til toppen af siden