Blue Star Atlantica Akti Zeus

TTTT

8.3 af 10

  • Til strand/badning 20 m - 100 m
  • Udendørspool / Børnepool Ja / Ja
  • Centrum / Shopping 3 km / 1 km
  • Restaurant / Bar Ja / Ja
  • Klimakompenseret hotel
    climate
Rejs mellem
10. august og 10. september

Børn rejser fra 0,-

Hold ferie her i sensommeren og få det første barn med fra 0,-. Tilbud gælder børn i alderen 2-11 år, som sover i ekstraseng på charterrejser med fuldt betalende voksne i ordinærsenge i værelset/lejligheden. Begrænset antal pladser.

Vandpark og strandbeliggenhed  – All Inclusive indgår

Blue Star Atlantica Akti Zeus ligger direkte ved stranden i Amoudara. Her er plads til både træning, afslapning og leg. Hotellet har sin egen vandpark og en god beliggenhed ved stranden. All Inclusive indgår.

Grundpris: Værelse efter valgt type, All Inclusive.
Klimakompenseret rejse

Klimakompenseret rejse

Fra 1. maj 2019 klimakompenserer vi dit ophold på dette hotel, uden ekstra omkostning. Flyver du med TUI Fly eller TUI Airways, indgår klimakompensationen i flyrejsen.
Læs mere om vores klimakompensation

Hotelfakta

  • Adresse & telefon

    Adresse Amoudara, Crete, Greece
    Telefon +30 -28103 78900
  • Vigtig information

    Beregnet transfertid ca. 20 minutter fra Heraklions lufthavn. Fra lufthavnen i Chania ca. 2,5–3 timer, turen går da oftest via Rethymnon, hvor du skifter til bus eller taxi.

    Pool- og strandhåndklæder kan lånes mod depositum.

    På stranden kan du leje to solsenge og en parasol for 5 euro pr. dag.

    I vandparken er der visse højde- og aldersbegrænsninger, læs mere under Pool-informationen.

    Hotellets ekstrasenge er 170 cm lange.

    Resortområde med lokal trafik.

    Reception åben hele døgnet Ja
    Officiel kategori ****
    Bygget 1976
    Sidst renoveret 2014-15
    Elevator Ja
    Bygninger 3
    Antal lejligheder i den laveste bygning 1
    Antal etager i højste bygning 4
    Antal værelser 368
    Antal lejligheder 0
    Elektricitet 220
    Parkering Ja
    Støjniveau Begrænset støj
    Trafik Lokal trafik
  • Internet

    Gratis WiFi i lobbyen og på værelserne.

    WiFi Ja
    Gratis WiFi i værelserne/lejlighederne Ja
  • Accepterede kreditkort

    American Express Ja
    MasterCard Ja
    Eurocard Ja
    Visa Ja
  • Senge

    Dobbeltseng 160x200 cm
    Enkeltseng 80x200 cm
    Sovesofa 74x170 cm
    Dobbeltseng Ja
    Enkeltseng Ja
  • Mad og drikke

    Buffetrestauranter 4
    Restaurant Ja
    Barer 2
    Poolbar Ja
    Snackbar Ja
    Morgenmad Amerikansk, Buffet
    Frokost Buffet
    Middag Buffet
    All Inclusive Ja
    Middagspåklædning Ja
    Bar Ja
    Minimarked på hotellet Ja
  • Afstande

    Transferbus 10 m
    Busholdeplads 200 m
    Shopping 1 km
    Supermarked 20 m
    Centrum 3 km
  • Stranden

    Strand/badning 20 m
    Til strand/badning 100 m
    Type af strand Sandstrand
  • Pools

    Vandparken

    Baby Lagoon for børn op til 5 år er der en springvandspark med jungletema, tre mindre vandrutsjebaner og et sprinklersystem til plask og leg.

    Aqua Plaground er for børn i alderen 5-10 år. En mindre pool med små vandrutsjebaner.

    Større vandrutcjebaner
    Multi-tracks 4 lanes har en aldersgrænse på 8 år og en minimumshøjde på 120 cm.
    Kamikaze, Hydrotube og Spin Bowl har en aldersgrænse på 10 år og en minimumshøjde på 120 cm.
    Wave Ride har en aldersgrænse på 12 år og en minimumshøjde på 120 cm.

    Max. vægt 100 kg for alle baner.

    Udendørspool Ja
    Børnepool Ja
    Separat børnepool Ja
    Dybde på børnepool 40 cm
    Pool Ja
    Ferskvandspool Ja
    Poolhåndklæder Ja
    Vandland Ja
    Splash-o-meter 8
    Aldersgrænse til vandrutsjebanerne 12
    Højderestriktioner til vandrutsjebanerne 120 cm
    Vandrutsjebaner 10
    Vandrutsjebaner til børn 3
    Livredder 10-18
    Vandrutsjebaner 1
    Body slides 1
    Feature slides 2
    Speed slides 2
    Tube-slides 1
  • Afslapning

    Spa Nej
  • Sport

    Fitness Nej
    Træningslokale Ja
  • Børn og unge

    Tremmeseng Ja
    Børnestol i lejlighederne Ja
    Børnestol i restauranterne Ja
  • Flyvetid

    Din rejsetid er afhængig af, hvilket fly du vælger. Cirka 3 timer 30 min ved fly direkte fra København.

  • Transfertid

    Fra lufthavnen i Heraklion til første hotelstop i Amadoura ca. 20 minutter. Fra Chania lufthavn ca. 2,5–3 timer fra lufthavnen til første hotelstop i Amoudara, transferen går oftest via Rethymnon, hvor du skifter til taxi eller bus.
    Bestil transferbus eller privat transfer
    Når du foretager en bestilling ser du, hvilke alternativer der er mulige. Her kan du læse mere om transfer.

  • Vores service

    Gælder 2019-03-01 til 2019-12-01
    og 2020-05-01 til 2020-11-01

    Vores service: Vi er på hotellet hver dag

    Vores nordiske serviceguider er tilgængelige alle dage for at give tips og svare på spørgsmål. Nogle timer om dagen står de ved serviceskranke og nogle gane er de også rundt i spisesalen eller ved poolområder. Du kan også nå guiderne via vores service "Spørg guiderne". Den findes både under Min side på TUI.dk og i TUI-appen, som du gratis kan hente til din smartphone eller tablet. Et andet alternativ er at kontakte guiderne via sms eller telefon.

    Vores guider

    • Svarer i ferien på spørgsmål, du har stillet via TUI-appen, Min side eller sms døgnet rundt, oftest indenfor 30 minutter. Døgnet rundt kan du også nå guiderne på telefon, nummeret modtager du ved ankomsten.
    • Besvarer de sidste to uger inden afrejse spørgsmål via TUI-appen og Min side indenfor et døgn.

    Desuden:

    • Vi arrangerer Blue Star-aktiviteter indenfor hotellet flere gange om ugen.

Blue Star

Nøje udvalgte hoteller

Blue Star-konceptet gælder:

01-03-2019

til

01-12-2019

01-05-2020

til

21-10-2020

Vores Blue Star-hoteller er nøje udvalgte, så du nemt kan finde netop dit favorithotel, uanset om du foretrækker at være tæt på stranden, gode poolområder eller synes det er ekstra vigtigt med værelser med plads til mange. Hotellet drives med stort engagement af erfarent personale. Måske er det derfor, at så mange gæster vælger at komme tilbage år efter år. Her findes desuden altid TUIs skandinaviske guider, som kan hjælpe med at gøre din ferie fuldendt.

Altid på Blue Star

  • Nøje udvalgte hoteller, der drives med stort engagement
  • Skønne poolområder, som passer til store og små
  • Bamse hilser på næsten hver dag og er altid klar til et Bamse-kram
  • Flere gange om ugen arrangeres lege og aktiviteter for dem, der har lyst
  • God mad og drikkevarer findes altid inden for rækkevidde
  • TUIs skandinaviske guider er på pletten for at hjælpe og give gode tips
  • All Inclusive

    Måltider og drikkevarer

    Morgen-, frokost- og middagsbuffet med drikkevarer til måltiderne (husets vin, øl, sodavand eller mineralvand).

    Lokal spiritus, vin, øl, sodavand og mineralvand, barservering til kl. 24.00.

    Engelsk morgenmad i hovedrestauranten kl. 7.00-10.30.
    Frokostbuffet kl. 12.0-15.00.
    Middagsbuffet i hovedrestauranten kl. 18.00-21.30.

    Snacks og enkle retter i poolbaren kl. 10.00-18.00.
    Kaffe, te og kager kl. 16.30-17.30.
    Midnatssnacks kl. 23.00-24.00.
    Ubegrænset is i løbet af dagen.

    Lobbybar kl. 10.00-24.00.
    Strand- og poolbar kl. 10.00-18.00.

    Greek & Grill kl. 19.00-21.30. Èn middag indgår i løbet af ferien. Forudbestilling er påkrævet for alle middage, der ikke serveres i hovedrestauranten.

    Den italienske restaurant er mod betaling.

    Sport og underholdning

    Underholdning med aktiviteter om dagen og aftenunderholdning.

    Øvrigt

    Middagspåklædning herrer: Lange bukser i alle restauranter.

    Tider for restaurant og barer oplyses ved ankomst til hotellet. Visse aktiviteter indgår i begrænsede perioder.

    Ændringer i indholdet kan forekomme i løbet af sæsonen.

  • Mad og drikke

    All Inclusive med populære buffeter og à la carte-middage indgår.

Værelser

Dobbeltværelse

For 2-4 personer

  • WiFi

    Ja
  • Dobbeltværelse

    18-23 m2
  • Enkeltværelse

    18 m2
  • Familieværelse

    29 m2
  • Suite

    45-47 m2
  • Deponeringsboks

    Ja
  • Deponeringsboks mod betaling

    Ja
  • Aircondition

    Ja
  • A/C mod betaling

    Ja
  • Aircondition i perioden:

    1/5-31/10
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    6 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • Elkedel

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja
  • Bruser/toilet

    Ja
  • Badekar/bruser og toilet

    Ja

Balkon eller balkon i stueplan

Dobbeltsenge eller twinsenge
  • for 2 personer.

Balkon eller balkon i stueplan

1 stole-seng i soveværelse
  • for 2-3 personer med 1 ekstra seng.

Balkon eller balkon i stueplan

Ekstraseng, Sovesofa i værelset
  • for 2-4 personer med 2 børn i ekstra seng.

Balkon eller balkon i stueplan

Ekstraseng i soveværelse
  • for 2-3 personer med 1 ekstra seng.

Balkon eller terrasse

Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.

Superior, Balkon eller balkon i stueplan

Bruser, Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.

Terrasse, Delt pool, Direkte udgang til pool

Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.

Familieværelse

For 2-4 personer

  • WiFi

    Ja
  • Dobbeltværelse

    18-23 m2
  • Enkeltværelse

    18 m2
  • Familieværelse

    29 m2
  • Suite

    45-47 m2
  • Deponeringsboks

    Ja
  • Deponeringsboks mod betaling

    Ja
  • Aircondition

    Ja
  • A/C mod betaling

    Ja
  • Aircondition i perioden:

    1/5-31/10
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    6 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • Elkedel

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja
  • Bruser/toilet

    Ja
  • Badekar/bruser og toilet

    Ja

Balkon eller balkon i stueplan

Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.

Superior, Balkon eller balkon i stueplan

Bruser, Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.

Terrasse, Direkte udgang til pool

Dobbeltsenge eller twinsenge, Skydedøre, To sovesofaer i soveværelse
  • for 2-4 personer med 1 ekstra seng og 1 barn i ekstra seng.

Suite

For 2-4 personer

  • WiFi

    Ja
  • Dobbeltværelse

    18-23 m2
  • Enkeltværelse

    18 m2
  • Familieværelse

    29 m2
  • Suite

    45-47 m2
  • Deponeringsboks

    Ja
  • Deponeringsboks mod betaling

    Ja
  • Aircondition

    Ja
  • A/C mod betaling

    Ja
  • Aircondition i perioden:

    1/5-31/10
  • Køleskab

    Ja
  • Rengøring

    6 dage/uge
  • Hårtørrer

    Ja
  • Elkedel

    Ja
  • TV

    Ja
  • Telefon

    Ja
  • Bruser/toilet

    Ja
  • Badekar/bruser og toilet

    Ja

Balkon eller balkon i stueplan

Dobbeltsenge eller twinsenge, To sovesofaer i opholdsrum/opholdsrumsdel
  • for 2-4 personer med 2 ekstrasenge.

Balkon eller balkon i stueplan, Familiesuite

Dobbeltsenge eller twinsenge, To sovesofaer i opholdsrum/opholdsrumsdel
  • for 2-4 personer med 2 ekstrasenge.

Udflugter Amoudara

Det er gennem udflugterne at du kommer tæt på Amoudara. Det kan dreje sig om eventyr i naturen. Eller seværdigheder og spændende indtryk af landets kultur. Men også bådudflugter, shoppingture og festaftener med det lokale køkkens specialiteter. Uanset hvilke udflugter du vælger, vil du få rejseminder, der holder længere end din solbrændte kulør.

Er der lang tid til du skal rejse, kan de ske, at mængden af udflugter stadig vokser – du finder mest at vælge mellem i de sidste måneder inden afrejsen. Velkommen til at udvide dine horisonter!

Find udflugter

Kundebedømmelser